Zugpénzváltóra csapott le a Hévízi-tó mellett az MNB
2024. április 29. A hévízi Ajsa-Kühne Kft.-re 28 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A cég korábban egy pénzügyi intézmény kiemelt közvetítőjeként működött, megbízási szerződésének megszűntével pedig jogosulatlanul folytatta tevékenységét.Az MNB munkatársai próbavásárlást hajtottak végre az Ajsa-Kühne népszerű üdülőközpontban található helyiségében. Itt hirdetőtáblával és LED-es fényújsággal is jelezték, hogy pénzváltó működik. Az ezt követő eljárás során beszerzett bizonyítékok szerint az Ajsa-Kühne Kft. tevékenységét több különböző valutával (például euró, svájci frank, angol font, USA dollárral) is folytatta, jelentős összegű forgalmat bonyolítva.
A társaság korábban – az egyik akkori takarékszövetkezet megbízásából, vele szerződésben állva – kiemelt közvetítőként jogosult volt pénzváltási tevékenység végzésére. Ezt azonban megbízási szerződésének megszűnését követően is folytatta, s ennek keretében a továbbiakban is rendszeresen, árfolyamkülönbözet alkalmazásával, előre egyedileg meg nem határozott körben folytatott pénzváltási tevékenységet, miközben erre nem szerezte be a pénzügyi felügyeleti engedélyt. Tevékenysége így az MNB szerint „zugpénzváltásnak” minősül. A felügyelet jelezte: feljelentést is tesz az ügy miatt.
Az MNB a cégre 28 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki. A bírságösszeg megállapításakor súlyosító körülménynek minősült, hogy a társaság egyértelműen tisztában volt azzal, hogy tevékenysége engedélyhez kötött, azt mégis ennek hiányában végezte éveken keresztül. Enyhítő körülménynek számított ugyanakkor, hogy a társaság a vizsgálat során együttműködő magatartást tanúsított.
Szerző: BVJ
Címkék: bírság, MNB, pénzváltó, engedély, Ajsa-Kühne, feljelentés
Kapcsolódó anyagok
- 2024.07.22 - Külföldön bankkártyázik? Ezeket érdemes tudnia
- 2024.06.27 - Magasról tettek az MNB-re, 700 milliós bírság lett a vége
- 2024.06.14 - Visszavonta egy követeléskezelő engedélyét az MNB
- 2024.05.07 - Az MNB 10 millióra bírságolta a trükkös magánbefektetőt
- 2024.04.19 - Sok pénzmosásgyanús ügyletet egyáltalán nem jelentett az Unicredit
- 2024.04.03 - Ismét a GVH célkeresztjében az eMAG
- 2024.03.18 - Jókora bírságot kaptak a trükkösen hitelező autós cégek
- 2024.03.11 - Megbírságolta az MNB a CIG Pannónia Életbiztosítót
- 2024.03.07 - 10 milliós bírságot kapott az Equilor
- 2024.02.29 - Tízmilliós büntetést kapott egy magánszemély tőzsdei manipuláció miatt
További kapcsolódó anyagok