Ha akarnak, mindenütt tudnak kutakodni

Vigyázat, a NAV mindenen rajta tartja a szemét!

Fotó: Azénpénzem/clipart.com
2024. december 30. Elképesztő, mennyire aprópénzért is lehajolnak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) revizorai. Büntettek már jósnőt, de halottlátó szolgáltatókat is. Az adóhatósági tájékoztatásokból az is világosan kiderül, hogy figyelik – egyebek mellett – a közösségi oldalakat, de az internetet is.

A NAV 2020. július 1-jétől lényegében minden vállalkozói számlát, 2021. január 1-jétől pedig még a magánszemélyek részére kiállítottakat is látja. Gyakorlatilag minden számláról online adatot kell szolgáltatni. Az online piacterekhez kapcsolódó kockázatelemzési munkát az előző évtől pedig a nemzetközi információcserében érkező adatok is segítik. Az internetes értékesítők mögötti valós személy azonosításához esetenként húsznál is több, különböző, nyilvános, internetes platformon, közösségi felületen gyűjtenek adatot. Tulajdonképpen csak szándék kérdése tehát, hogy az adóhatóság mikor, kikre csap le.

Az adóhatóság legutóbb egy élményfőzést szervező társaságot pécézett ki, mert a résztvevőknek 5 százalékos áfatartalmú számlát állítottak ki. A NAV szerint a fő szolgáltatáselem, ami az instrukciók alapján végzett főzés, a szórakoztatás és az oktatás körébe tartozik, vagyis 27 százalékos áfa terheli. Az élményfőzésnél a további résztevékenységek, mint a kedvezményes áfájú felszolgálás, az étel helybeni elfogyasztása, csupán járulékos jellegűek.

A hirdetéseket is böngészhetik


Az egyik ellenőrzési sorozatban olyan, nem szokványos tevékenységeket is ellenőrizték, mint a lélekmasszázs, a testregenerátor vagy a halottlátás, de egy szabadulószobát is próbára tettek. Mielőtt a helyszínre mentek a NAV munkatársai, gondosan előkészítették, hol, mikor és hogyan jelennek meg, hogy minél életszerűbbek legyenek az ellenőrzés céljából szimulált helyzetek. Érdekesség, hogy a magát az interneten hirdető „médium” kártyakivetéssel megállapította, hogy a revizorok hivatalos személyek, de az mégsem jutott eszébe, hogy bizonylatot adjon. 
Az előző évben előfordult olyan eset is, hogy az adóhatóság a kiszámlázott közüzemi díjak alapján állapította meg egy bérleményről, hogy az munkásszállóként működik. A vízfogyasztáson alapuló becslés szerint az épületben az első vizsgált évben havi 8 fő, a másodikban pedig havi 15 fő lakott átlagosan.
A NAV korábban arra is felfigyelt, hogy miközben tömérdek hirdetésben árult ingatlanokat egy férfi, évente alig négy-öt számlát állított ki az őt megbízó tulajdonosoknak az eladott ingatlanok után. Még azt is kiderítették, hogy a négy vármegyében is dolgozó ingatlanközvetítő igen jó szakember hírében állt, ami – állították – önmagában is megkérdőjelezi az évi négy-öt üzletkötés életszerűségét. Az adóhatóság például a hirdetések megjelentetésével foglalkozó társaságoktól beszerzett, mintegy 1300 hirdetést megvizsgálva állapította meg, hogy jóval intenzívebben üzletelt a vállalkozó, mint azt a számlái vagy az azoknál is szerényebb áfabevallásai mutatták. A közvetítő végül az önellenőrzési pótlékkal együtt, összesen 28 millió forintot fizetett be a költségvetésébe.

A követői bázis is árulkodhat


A NAV munkatársai olyan tippadót is ellenőriztek, aki nagy követői bázis épített ki. A vizsgálat elindítása után felszólításra a tipster mindössze néhány százezer forintnyi, tippadásból származó jövedelmet vallott be. Az adózói nyilatkozatnak – állította az adóhatóság – ellentmondott a csoporttagok nagy száma és folyamatosan változó összetétele, és a számlavezető banktól bekért adatok is. Ezek alapján az elmúlt több mint egy év alatt a tippmester számlájára 18 millió forintot meghaladó tanácsadási tevékenységéből származó bevétel érkezett. Nem csak ő akadt egyébként fenn a NAV által kivetett hálón.

Folyamatosan figyelemmel kísérik az online kereskedelmet, köztük a közösségi felületeken értékesítőket is. Egy ilyen adatgyűjtés után kezdték vizsgálni a magát közösségi oldalakon hirdető online áruház tevékenységét. A revizorok rendeltek egy táskát, amiről számlát is kaptak, mégis tovább kutakodtak. Mint kiderítették: a cég képviselőjének és családtagjainak érdekeltségi körében 14, azonos profilú társaság alakult, emellett beazonosítottak öt egyéni vállalkozót is.

Mindegyik vállalkozás alanyi adómentességet választott és minden vizsgált adózó túllépte az erre jogosító értékhatárt. Így ezután számláikat már áfával növelten kellett volna kiállítaniuk. Nem így jártak el, és az összeghatár túllépését sem jelentették a NAV-nak, az így be nem vallott és meg nem fizetett áfa összege 66,2 millió forintot tett ki. Az ellenőrzések közben a családi kör további 17 vállalkozást alapított ugyanezekre a tevékenységekre, így már összesen 36 vállalkozásuk volt. Az adóhatóság elől persze ezek sem menekülhettek.

Szerző: B.Varga Judit
Címkék:  , , , ,

Kapcsolódó anyagok