Árzuhanás jöhet a zuhanó kereslet miatt

Vészjósló jelek az amerikai ingatlanpiacon

Fotó: clipart.com
2025. március 6. Aggasztó jelek mutatkoznak az amerikai ingatlanpiacon: rekordokat dönt az értékesítésre váró lakások száma, különösen Floridában. A helyzet ijesztően emlékeztet a 2008-as pénzügyi válsághoz vezető ingatlanpiaci válsághoz. Az árak szárnyalnak, a kereslet viszont zuhan, a jelzáloghitelek kamatai az egekben vannak.

Nagyot zuhant januárban az új lakások értékesítése az Amerika Egyesült Államokban. A washingtoni Kereskedelmi Minisztérium statisztikai intézetének adatai szerint, 10,5 százalékos volt a csökkenés, így az egész évre vetített eladási darabszám 657 ezerre esett vissza a decemberi 734 ezerről. A Reuters beszámolója szerint az újlakás-eladások az amerikai lakáspiaci forgalom 15 százalékát teszik ki, a korábbi piaci várakozás 680 ezer darab volt.

Az eladások 20 százalékkal zuhantak Észak-keleten és 16,7 százalékkal a Közép-nyugaton, valószínűleg a hideg hőmérséklet miatt. A sűrűn lakott Délen, ahol szintén téli viharok pusztítottak, 14,8 százalékkal csökkentek, de nyugaton a kaliforniai erdőtüzek ellenére 7,7 százalékkal nőttek.

Az új lakások készlete a múlt hónapban 1,4 százalékkal 495 000 darabra nőtt, ami 2007 decembere óta a legmagasabb szint. Mintegy 274.000 egység volt építés alatt, ami nem változott decemberhez képest, míg 115.000 lakást fejeztek be, ami 2009 augusztusa óta a legmagasabb szint. A fennmaradó 106 000 lakás még építésre vár, ami minden idők legmagasabb értéke.

Bajban van Florida

Floridában a helyzet különösen aggasztó, mivel az ingatlanok kínálata a kereslethez képest gyorsan nő, és a magas árak egyre több potenciális vásárlót riasztanak el. Florida lakáspiaca a világjárvány idején fellendült, amikor sokan költöztek ide az államon kívülről a megfizethető lakásokért, az alacsonyabb megélhetési költségekért és a szép időért. A napfényes államban rengeteg új építési projekt indult, de a világjárvány vége, az egekbe szökő árak és a magas, jelenleg 7 százalék körüli jelzáloghitel-kamatlábak az elmúlt néhány évben visszafogták az eladásokat – írja a Newsweek.

A piacra kerülő új készletek nehezen találnak vevőket. Az eladó lakások száma januárban 5 százalékkal magasabb volt, mint 2019 januárjában, ami a harmadik legnagyobb Columbia (+67 százalék) és Texas (+13 százalék) után. Floridában összesen 157.221 aktív hirdetést számlált a múlt hónapban - ez a legmagasabb szám az országban, amelyet Texas követ 102.552-vel. 2019 januárjában az államban összesen 150.118 eladó ingatlan szerepelt a listán, ami az egy évvel ezelőttihez képest 33 százalékkal több. A déli területeken, mint Naples vagy Marco Island, az eladatlan ingatlanok száma már több mint 200 százalékkal nőtt.

- Naplesben és Marco Islanden a háztartások átlagjövedelme évi 91 ezer dollár - mondta a délnyugat-floridai székhelyű Red Fortress Property Management munkatársa. - A lakások megvásárlásához szükséges jövedelem a térségben 188 ezer. A helyi lakosoknak csak 30 százaléka engedheti meg magának a lakásokat, így a piac erősen függ a külső vásárlóktól.

Árcsökkenés jön?

A helyzet ijesztően hasonlít a 2007-es ingatlanpiaci válsághoz, ami a 2008-as pénzügyi válsághoz vezetett. Az akkori válság kiváltó okait, az amerikai ingatlanbuborék kialakulását, a felelőtlen subprime-hitelezést, a kockázatokat eltakaró értékpapír-csomagolást közérthetően mutatja be a Nagy dobás (Big Short) című film – amiről részletesen írtunk.

Most ugyan nem tapasztalható olyan jellegű hitelválság, mint 2007-ben, de a magas kamatok és az elérhetetlen árak a vásárlói keresletet már visszafogják. A szakértők szerint a piacon bekövetkező árcsökkenés 2025-ben elkerülhetetlennek tűnik.

Szerző: L.J.
Címkék:  , , , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok