Tovább nőtt az OTP Csoport profitja
2024. augusztus 9. Sikeres félévet zárt az OTP Csoport, 508 milliárd forint konszolidált adózás utáni eredményt ért. Az eredmény egyre nagyobb része, idén már 72 százaléka érkezik külföldről. Itthon a lakossági hitelezés megugrott, a vállalatok viszont továbbra is kivárnak – derült ki pénzintézet mai gyorsjelentéséből.Az OTP Csoport 508 milliárd forint konszolidált adózás utáni eredményt ért el 2024 első felében. A féléves profit 12 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, aminek az oka az, hogy 2023 első felében zajlott két bank – a szlovén Nova KBM és az Ipoteka – megvásárlása a nettó eszközérték alatt, így ez tavaly 179 milliárd forintos eredményt hozott. A féléves korrigált adózás utáni eredmény 28 százalékos javulást mutat, míg árfolyamszűrten és az újonnan akvirált két bank eredmény-hozzájárulása nélkül éves szinte 22 százalékkal nőtt.
A féléves működési eredmény 27 százalékkal nőtt, elsősorban a nettó kamateredmény 35 százalékos emelkedésének köszönhetően, amit az üzleti állományok bővülése és a nettó kamatmarzs javulása egyaránt segített.
Több országban felgyorsult a hitelezési aktivitás, nőtt a kereslet (Bulgária, Szerbia, Horvátország, Montenegró), Magyarországon ugyanakkor vegyes a kép – mondta Bencsik László vezérigazgató-helyettes a bankcsoport féléves gyorsjelentésének sajtótájékoztatóján.
Nagyot nőtt a magyarországi OTP profitja
A magyar bank (OTP Core) 112 milliárd forintos profitot ért el a leányvállalatoktól kapott osztalékok nélkül, ami a duplája a tavalyinak. Bencsik hangsúlyozta: 360 milliárd forint leányvállalati osztalékbevétel jelent meg az OTP Core-nál, az első félévben ezzel együtt az eredménye 472 milliárd forint lett.A magyar bank javuló eredményességét (osztalék nélkül) főleg a nettó kamatmarzs normalizálódása (tavaly első félévi 1,99 százalékról 2,79 százalékra emelkedett) és a csökkenő adóterhelés okozta. A kormányzati terhek ugyanis a tavalyi első 6 havi 138 milliárd forintról 97 milliárd forintra csökkentek. Ez leginkább az extraprofit adó 41 milliárdról 10 milliárdra csökkenésének és a kamatstop 19 milliárd helyett már csak 6 milliárd forintos terhének volt köszönhető. Az adatokból az is kiderült, hogy az OTP Bank esetében a második félévben plusz 25 milliárd forintnyi lesz a tranzakciós illeték megemelésének hatása.
Felpörgő lakossági, befagyott vállalati hitelezés
Az első félévben az OTP-nél a jelzáloghitel szerződéses összegek 2,6-szorosára nőttek, miközben a piac egésze 2,2-szeresére nőtt. Vagyis a folyósításban nőtt a bank részesedése.Az Azénpénzem.hu kérdésére az OTP Bank megküldte portálunknak a pontos adatokat is. Ebből kiderül, hogy a dinamikus növekedés egyrészt az igénylők számának emelkedésének köszönhető, másrészt annak, hogy jelentősen nőtt az átlagos hitelösszeg is.
Összesen 12580 ügyfél kötött jelzáloghitel-szerződést az OTP Bankkal 2024 első felében, ami 87 százalékos emelkedés a 2023. első félévi 6744 szerződésnek. Az átlagos hitelösszeg pedig 41 százalékkal, 12,7 millió forintról 17,956 millió forintra emelkedett.
Ezen belül a legnagyobb növekedés a piaci lakáshiteleknél következett be az ügyfelek számában, a tavalyi 3051-ről 2,3-szorosára, 7143-ra nőtt. Itt az átlagos hitelösszeg 14,3 millióról 30 százalékkal 18,6 millióra nőtt.
Támogatott lakáshiteleket 60 százalékkal többen, 4309-en igényeltek, miközben az átlagos hitelösszeg 83 százalékkal 18,2 millió forintra nőtt a tavalyi 9,9 millióról. A jelzálog típusú hiteleknél 10 százalékkal több, 1128 ügyfél szerződött a bankkal, itt viszont 16 százalékkal 12,9 millió forintra csökkent az átlagos hitelösszeg.
A személyi kölcsönöknél 61 százalékkal nőtt a szerződéses összeg a banknál, miközben a piac 48 százalékkal nőtt.
A vállalati hitelezésnél viszont az látszik, hogy a közép-és nagyvállalati hitelkereslet továbbra is alacsony, viszont a mikro-és kisvállalati hitelek állománya növekedésnek indult – hangsúlyozta Bencsik.
Tavaly csökkentek Magyarországon a bankbetétek, idén kezd a helyzet normalizálódni. A második negyedévben 2 százalékkal, a félév egészében 5 százalékkal nőtt Magyarországon a betétállomány.
A bank tőkemegfelelési mutatói nőttek, a csoport tőke-és likviditási helyzete erős, a CET1 ráta 17,4 százalékra nőtt – hangsúlyozta Bencsik. Számos sikeres kötvénykibocsátásra került sor az elmúlt időszakban.
A vezérigazgató-helyettes felhívta a figyelmet arra is, hogy már a féléves mérlegzárást követően történt meg a román leánybank eladásának pénzügyi zárása. Ennek kapcsán még 2023 utolsó negyedévében 59,5 milliárd forintnyi negatív eredményhatás merült fel, míg 2024 harmadik negyedévében várhatóan15 milliárd forint pozitív eredményhatás várható.
Biztató folytatás
Bencsik elmondta: általában mindenhol azt várják és látják is, hogy élénkül a gazdasági környezet. A csoport sokkal kedvezőbb gazdasági környezetben működik, mint tavaly. Az infláció lecsengett, a GDP növekedés minden országban dinamikus, nem látják okát, hogy a második félévben miért lenne más, mint az első.A konszolidált nettó kamatmarzs a tavaly 3,93 százalékról, 4,3 százalékra nőtt, ami jelentős növekedés. Ez több okra vezethető vissza; a hitelnövekedés jobb lett, mint eredetileg várták, másik ok, hogy a magyar lakossági betét dinamikusan nőtt, a harmadik ok pedig az, hogy az euró kamatkörnyezet lassabban normalizálódik. Euró tekintetében a magasabb külső kamatkörnyezet magasabb kamateredményt jelent.
Akvizíciók?
Mint korábban megírtuk, Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a bank évi rendes közgyűlésén bejelentette, hogy történetének legnagyobb akvizíciójára készül az OTP Bank. A mai sajtótájékoztatón a vezérigazgató-helyettes kérdésre válaszolva megerősítette, hogy a stratégia változatlan, továbbra is keresik a lehetőséget az értéket teremtő bankvásárlásokra, elsősorban azokban az országokban, ahol már jelen vannak. Az észtországi Luminor Bankkal kapcsolatos híreket, amelyek szerint az OTP Bank vételi ajánlatot nyújthatott be, a bank nem kommentálta.Szerző: Lovas Judit
Címkék: OTP Bank, csoport, gyorsjelentés, tőzsde, befektetés, profit, Bencsik László, lakáshitelezés, fogyasztási hitel, leányvállalat
Kapcsolódó anyagok
- 2024.07.30 - Kész, vége, teljesen kivonult Romániából az OTP
- 2024.05.29 - Az MNB ajánlásokat tett az OTP-nek az orosz működése kapcsán
- 2024.05.10 - Újabb profitbővülésről számolt be az OTP
- 2024.04.29 - Csányi Sándor elárulta, mire számít az uniós választások után
- 2024.04.26 - Történetének legnagyobb akvizíciójára készül az OTP
- 2024.03.09 - Rekord profit az OTP Csoportnál, zavaró tényezők itthon
- 2023.11.10 - Megugrott az OTP nyeresége
- 2023.05.10 - Rekord eredmény az OTP-nél, de nincs ok az örömre
További kapcsolódó anyagok