Milliókra rúgó különbségek

Nézegesse, hol, mennyit hozott a nyugdíjpénz!

Fotó: Azénpénzem
2025. március 3. Közzétette a jegybank, hogy milyen hozamokat értek el tavaly az önkéntes nyugdíjpénztári portfoliók. Az Azénpénzem.hu kigyűjtötte, hol gyarapodott a leginkább és hol a legkevésbé a pénz. Az általunk összeállított toplistán a pálmát majdnem 31 százalékos hozam vitte el, miközben volt 4,5 százalék alatti hozam is. Hosszabb távon ebből milliókra rúgó a különbség.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak által 2025. január 31-ig teljesített adatszolgáltatásaik alapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB) összegzése szerint a szektor 13,79 százalékos – záró vagyonnal súlyozott – nettó átlaghozammal zárt tavaly. Ez egyúttal azt is jelenti: a 2023. évi kiugró hozamot követő évben újból két számjegyű hozamot értek el, amire – állapította meg a jegybank – az elmúlt két évtizedben nem volt példa. A 4,60 százalékos 2024. évi december/decemberi inflációt figyelembe véve így a nyugdíjpénztári szektor átlagosan 8,79 százalékos reálhozamot, vagyis a pénz infláció fölötti gyarapítását érte el.
A reálhozam 10 éves távon 0,60 százalék, 15 évre 2,16 százalék, 20 évre pedig 1,74 százalék volt. A 20 éves átlagos hozamráta adatokat az MNB kezdeményezésére most először számították ki a pénztárak. A hosszabb távra kigyűjtött toplistában azok a portfoliók nem szerepelnek, amelyek rövidebb ideje működnek.
A valóban impozáns eredmény azonban olyan, mint általában az átlagok: mögötte jókorák az eltérések. Tavaly – számolta ki saját gyűjtése alapján az Azénpénzem.hu – akadt olyan önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás, ami majdnem 31 százalékot hozott. A másik véglet a nettó eszközértékek szerint a jelen körülmények között igen-igen karcsú, 4,5 százalék alatti hozam lett. Most megismerhettük a hivatalos adatokat is. Ezek alapján szedtük most táblázatba a legjobb és a legrosszabb teljesítményeket. (Az összes önkéntes pénztári adatot itt találja.)

Sokan még az előirányzatot is túlteljesítették


A különbségek cseppet sem elhanyagolhatóak. Például egy egymillió forintos megtakarítással induló tagnak a legrosszabbul teljesítő kasszánál tíz év után mindössze 1,15 millió forintja lesz (feltéve persze, hogy időközben egyetlen fillért sem fizetett be). Ilyen összevetésben a legjobb pénztárnál takarékoskodó viszont majdnem 3 millió forintot zsebelhet be. Ez az eltérés is igen látványos, de minél nagyobb összegről van szó, nyilvánvalóan annál nagyobb a pénzbeli különbség.

Toplista a hozamok alapján 2024.    
A legjobban teljesítők     
Pénztár/portfolióÉves %Pénztár/portfolió10 éves %Pénztár/portfolió15 éves %
Pannónia/Gyémánt30,78Allianz/Kockázatvállaló11,40Allianz/Kockázatvállaló10,47
Pannónia/Rubin26,04Artisjus10,63Aranykor/Lendület9,07
Allianz/Kockázatvállaló24,85Generali/Eldorado B.8,78Budapest/Aktív9,00
A legrosszabbul teljesítők     
Pénztár/portfolióÉves %Pénztár/portfolió10 éves %Pénztár/portfolió15 éves %
Alfa/Klasszikus4,47Allianz/Klasszikus1,41Allianz/Klasszikus2,50
Aranykor/Csendélet5,66Alfa/Klasszikus2,36Honvéd/pénzpiaci3,81
MBH/Klasszikus5,66Honvéd/Pénzpiaci2,95MBH/Kiszámítható3,89
Forrás: Azénpénzem.hu gyűjtés az MNB által közzétett adatokból 

Szokás szerint más mutatót is megnéztünk. Alapos egyszerűsítéssel azt is mondhatnánk, hogy a referenciahozam nagysága azt jelzi, hogy az igazgatóságok mennyire éreztek rá a piaci folyamatokra (ők határozzák meg a befektetési politikát), az elért hozam és a referencia különbsége viszont a vagyonkezelők ügyességére utal. A tavalyi évre ilyen szempontból sem lehet panasz, a vagyonkezelők átlagosan 1,2 százalékponttal rávertek a benchmarkra.

A vagyonkezelők a legügyesebbnek a Pannóniánál bizonyultak – az ilyen módon számolt toplistát teljes egészében elfoglalva. A Smaragd esetében majdnem 13,3 százalékponttal, a Gyémántnál 12,86 százalékponttal, a Rubinnál pedig 12,6 százalékponttal hoztak ugyanis magasabb hozamot, mint ami pusztán a portfolió összetételéből adódott volna. Az ellenkező véglet az Erste Trend, ahol majdnem 10 teljes százalékpont lett a lemaradás. Az így elért hozam is hozta azonban a 12,4 százalékos számtani átlagot. Az, hogy az MNB által közölt átlaghozam ennél magasabb, arra utal, hogy a nagyobb pénztárak, illetve portfoliók teljesítettek jobban.

részletes önkéntes nyugdíjpénztári hozamtáblát itt nézheti meg 
 
Az önkéntes nyugdíjpénztárakról itt tájékozódhat, a friss befizetéseket itt kalkulálhatja
 
Ha ezt hasznosnak találta, lájkolja és kövesse az azénpénzem facebook oldalát, és látogassa meg máskor is közvetlenül honlapunkat!

Szerző: B.Varga Judit
Címkék:  , , , , ,

Kapcsolódó anyagok