A hírre nagyot zuhant az ethereum árfolyama

Minden idők egyik legnagyobb rablása történt a múlt héten

Fotó: clipart.com
2025. február 27. A valaha volt egyik legnagyobb rablást követték el múlt héten a Bybit nevű kriptotőzsde ellen. A hírre átmenetileg beszakadt az ethereum nevű kriptovaluta árfolyama, de jó hír, hogy maga a tőzsde túlélte a támadást és stabil maradt az egész kriptorendszer.

A kriptodevizák elleni egyik érv az szokott lenni, hogy túl gyakran tűnnek el pénzek, túl sok a gyanús ügylet. Emlékezhetünk a Luna stabilérmére 2022-ből, ami minden volt, csak stabil nem. Ugyanabban az évben történt a FTX vezetői által elkövetett csalás, ami a platform csődjéhez vezetett, és egy évvel később következett be a Binance tőzsde botránya, ami miatt annak a tőzsdének az alapító-vezérigazgatója- lemondani kényszerült. Mindemellett folyamatosak a kisebb-nagyobb stiklik, a honlap feltöréshez hasonlítható betörések, a teljesen értéktelen lufi érmék révén elkövetett lopások. Mindezek a kisebb-nagyobb események azonban eltörpülnek a legutóbbi bűncselekmény mellett.

Hideg tárca, mégis feltörték

A dubai székhelyű Bybit kriptotőzsde a maga 16 milliárd dolláros állományával a világ top 5 legnagyobb hasonló platformja közt van, a messze a többiek előtt vezető Binance után az egyik legfelkapottabb és sok különböző kriptodevizát ajánló tőzsdék egyike. A cég társalapítója és vezérigazgatója Ben Zhou a Twitteren jelentette be múlt pénteken, hogy egy szofisztikált támadás keretében megtámadták a tőzsdét, és több mint 1,4 milliárd dollár értékben loptak el tőlük kriptodevizát. Az egészen döbbenetes méretű lopást egyes vélemények szerint minden idők egyik legnagyobb bankrablásaként lehet felfogni. A nagyságrend érzékeltetéséhez tegyük hozzá, hogy ez az ellopott összeg körülbelül 533 milliárd forintnak felel meg, azaz majdnem 3 Puskás stadiont lehetne belőle felépíteni (vagy megépíthetnénk belőle még egyszer a négyes metrót Budapesten, sőt meghosszabbíthatnánk végre akár a Bosnyák térig).

Az azóta nyilvánosságra hozott információk szerint a rablók egy különösen szofisztikált módszerrel törték fel a kriptotőzsdét, mégpedig annak is egy biztonságosnak hitt és remélt elemét, egy úgy-nevezett hideg tárcát.
A kriptodevizákat „tárcákban” tárolják, ezeket lényegében egy számítógépen tárolt szoftveres trezorként képzelhetjük el. Azokat a tárcákat, amelyek olyan eszközökön vannak, amelyek nem csatlakoznak az internethez, hívják „hideg” tárcának. Az itt tárolt érmék elvileg biztonságban vannak, hiszen normál körülmények közt nem lehet a tárcához férni (azaz feltörni sem) távolról.
A több lépcsőből álló betörést gondosan megtervezték, és az elkövetők nyilvánvalóan alaposan kiismerték a tőzsde belső működését. Előbb trójai falovat csempésztek a tőzsde rendszerébe, amely eleinte csak ártatlanul ült és várta a megfelelő pillanatot a cselekvésre. A bűnözők ezután egy látszólag normális utalási kérelmet adtak be, amelyet a tőzsde úgy tudott végrehajtani, ha a biztonságos hideg tárcából egy minimális kriptovalutát kivett és elutalt. Mivel ez látszólag teljesen rendben levő kérelem volt, ezért a hideg tárca biztonságáért felelős több kulcs személy egymástól függetlenül megerősítették a tranzakciót, és engedélyezték a tárcához való hozzáférést. Ekkor azonban a trójai program aktiválódott, és átadta a hideg tárca beléptetése feletti rendelkezést a bűnözőknek, akik bejutva a tárcába pillanatok alatt kiseperték azt, és elutaltak mindent, amihez csak hozzáfértek.

A támadás során 499.395 ethereum érmét loptak el, ennek piaci értéke több, mint 1,4 milliárd dollár volt a támadás pillanatában. Értelemszerűen az ethereum, amely a bitcoin után a második legnagyobb kriptodeviza, megsínylette a hírt, és csökkenésnek indult az árfolyama. Ennek az az oka, hogy amennyiben valamikor a tolvajok majd igazi pénzre akarják váltani a zsákmányukat, akkor az ethereum érméket át kell hogy váltsák (akár egyből dollárra, akár előbb bitcoinra vagy más kriptodevizára, de mindenképpen eladási nyomást fognak majd létrehozni).0

Az ethereum árfolyama az elmúlt 12 hónapban

Forrás: coinmarketcap.com


 

Profi vészelhárítás

A legtöbb elemző a jelek alapján egyértelműen az észak-koreai Lazarus csoport tagjait sejti az elkövetők mögött, akiknek már korábban is volt egészen hasonló technikával elkövetett kripto rablásuk. Ahelyett azonban, hogy azon keseregnénk, hogy újra kiderült a kriptovilág sebezhetősége, és hogy mennyire kiszolgáltatottak vagyunk az arctalan távol-keleti támadóknak, inkább azt érdemes itt megemlítenünk, hogy a megtámadott tőzsde milyen gyorsan és jól reagált a kihívásokra.

Először is a tőzsde vezetője maga számolt be a történtekről, nyíltan, higgadtan és tényszerűen ismertetve a történteket. Ezt követően azonnal megkezdték a kármentést, az általuk beazonosítható külső tárcákat, ahova a rablók első körben a rabolt érméket átutalták, megpróbálták zároltatni. Így egyből sikerült egy kisebb összeget, 42 millió dollárt visszaszerezniük.

Ezt követően helyt álltak az óhatatlanul megindult kifizetéseknél: a rablás bejelentését követően három napban 6 milliárd dollárnyi kriptodevizát utaltak el a befektetők a platformról. Ez nyilván azért tudták alapvetően megtenni, mert megvoltak az érmék, azokat nem csalták el (mint pl. a FTX-nél a vádirat szerint). A tőzsde ezen felül azonnal hozzányúlt a tartalékaihoz, a készpénzéből és stabilérméiből elkezdett vásárolni olyan érméket, amilyeneket a távozó ügyfelek kértek, hogy a kifizetéseket teljesíteni tudják. Ezen felül - saját elmondásuk szerint - eddig 446 ezer ethereumot szereztek be, többnyire kölcsönként és új nagy letétként.

Nyilván ez csak átmeneti vészelhárításra volt elegendő, de a tény, hogy a világ egyik legnagyobb kriptotőzsdéje nem omlott össze a valaha volt egyik legnagyobb rablás után, már önmagában pozitív hírként értékelendő. Lehet ugyanis, hogy hozzá kell szoknunk a gondolathoz, hogy a kriptovilágban még egy ideig gyakoriak lesznek a feltörések és rablások, de annak már örülhetünk, hogy ennek következtében nem roppant össze az egész rendszer, sem annak egyik lényeges szereplője sem. Az viszont tény, hogy a mainál komolyabb biztonsági garanciák kellenek a kriptotőzsdéken, mielőtt fontosabb szerepet kaphatnának a valós gazdaság működtetésében, hiszen az ilyen típusú veszteségek elfogadhatatlanok a köznapi emberek számára.

Ha ezt hasznosnak találta, lájkolja és kövesse az azénpénzem facebook oldalát, és látogassa meg máskor is közvetlenül honlapunkat!

Szerző: Szepesi László
Címkék:  , , , , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok