Gyengült a forint, emelkedtek a hozamok

Megviselte az október ezeket a befektetéseket

Fotó: clipart.com
2024. november 8. Októberben minden piacon emelkedtek az állampapír-piaci hozamok. Itthon gyengült a forint, az állampapírok hozamai pedig a hosszabb lejáratokon jelentősen nőttek. A rövidkötvény-alapok árfolyam-emelkedése megállt, a hosszúkötvény-alapoknál pedig nagyot estek az árfolyamok, emiatt 3-4 hónap hozama nullázódott le. De még így is nagyon verik az inflációt.

Októberben minden piacon erőteljesen megugrottak a hozamok. Az eurózónában ezt az sem befolyásolta lényegesen, hogy az EKB a várt újabb 25 bázisponttal vágott 3,25 százalékra. Leszögezték, hogy a kamatszint még mindig restriktív, ami szükséges ahhoz, hogy az infláció visszatérjen a 2 százalékos célhoz. Megerősítették, hogy továbbra is puha landolást várnak, és az adatok alapján nem számítanak Európa-szintű recesszióra. A kilátásokat változatlanul adatfüggőnek nevezték. Év végéig a piac még legalább egy vágást áraz, majd 2025 végére 2 százalék közelébe csökkenő kamatot – írja az OTP Alapkezelő havi portfoliójelentésében.

Az USA-ban is emelkedést láttunk

Az amerikai munkaerőpiaci adatok egyöntetűen erősek lettek, gyorsan visszafordítva a gyengébb szeptemberi jelentés és a Fed 0,5 százalékos kamatvágásának hatását. Az inflációs adatok is kissé magasabbak lettek a vártnál (a teljes infláció 2,4 százalék, a maginfláció 3,3 százalék, majd a PCE maginfláció 2,7 százalék), majd a kiskereskedelmi és a tartós javak forgalmi adatai is alátámasztották, hogy továbbra is korai recessziótól tartani az USA-ban. A kamatcsökkentési várakozások gyorsan mérséklődtek, 2025 végére 3 kamatvágást árazott ki a piac szeptember végéhez képest. A hitelkockázati felárak csökkentek a hónap végére, miközben a két-, öt- és tízéves állampapírhozamok 50 bázispontnál is nagyobb mértékben emelkedtek, újra 4 százalék fölé. 

A Befektetési alapok rovat támogatója:



Gyengült a forint, nőttek a hozamok

A forint a megugró nemzetközi hozamok mellett már a hónap elején gyorsan a 400-as EUR/HUF árfolyam fölé lőtt, és később sem tudott érdemben visszatérni a 400-as szint alá. A 3 százalékos inflációs adat mellett a 4,6 százalékról 4,8 százalékra visszalépő maginflációra is kedvezőtlenül reagált a piac. A kiskereskedelmi forgalom növekedése év/év alapon 4,1 százalékra gyorsult, a bruttó bérnövekedés eves összehasonlításban 13,1 százalékra mérséklődött. Az ipari termelés eves összehasonlításban 4,1 százalékos visszaesését mutató augusztusi adat már előrevetítette a III. negyedévi, 0,8 százalékos GDP zsugorodást is (előző év azonos időszakához képest).

A gyengülő forintra reagálva az MNB először az októberi kamatcsökkentési szünetre utalt, majd tartósabb kivárást is kilátásba helyezett. Bár az alapkamatot 6,5 százalékon hagyta, a forint gyengülésének ez sem tudott gátat vetni a felpattanó hozamok és a domináns dollár kedvezőtlen nemzetközi környezetében, így a hónapot végül 408 felett zárta az EUR/HUF árfolyama.

A diszkontkincstárjegyek hozamai 5,5 százalék alatt maradtak, a hosszabb futamidőkön azonban az állampapírok hozamai 60-95 bázisponttal megugrottak, tíz éven és fölötte megközelítve a nyár eleje óta nem látott 7 százalékos szinteket. A MAX index 2,85 százalékkal zuhant, az RMAX index +0,46 százalékot emelkedett. A külföldiek forintos állampapír állománya tovább morzsolódott, és éves mélypontjára, 6000 milliárd Ft alá csökkent a január közepi 7500 milliárdos csúcsról – írja az OTP Alapkezelő.

Hogyan teljesítettek a kötvényalapok?

Míg a pénzpiaci alapok árfolyama tovább emelkedett, a hozamaik tovább csökkentek. A 12 havi hozamok már csak 6,8-7,6 százalék között mozognak. Ugyancsak mérséklődött a rövid távú kötvénybe fektető befektetési alapok hozama is, a 12 havi hozamok 6,9-9,6 százalék körül alakultak szeptember végén. A hosszú-kötvény alapokat ugyanakkor nagyon megviselte a szeptember. Az állampapírok hozamemelkedései miatt itt annyit estek az árfolyamok, hogy 3-4 hónap árfolyam-emelkedése, így hozama nullázódott le. Az adatok alapján így 3 hónapos távon mínuszba fordultak a hozamok. Éves szinten ugyanakkor még mindig jól állnak a 8,4-12,4 százalékos hozammal. Ha figyelembe vesszük, hogy a szeptemberi infláció mindössze 3 százalék volt (igaz, innen emelkedni fog), akkor szép reálhozamot seperhettek be még így is a befektetők.

A kötvényalapok 2024. október 31-i részletes hozamát itt találja.

Ha ezt hasznosnak találta, lájkolja és kövesse az azénpénzem facebook oldalát, és látogassa meg máskor is közvetlenül honlapunkat!


Szerző: Lovas Judit
Címkék:  , , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok