Újabb részletekkel állt elő a kormány
- Rendkívül nagy érdeklődést tapasztalt a kormány az Otthon Start hitellel kapcsolatban, ezért tegnap eldöntötte a részletkérdéseket is. A társadalmi egyeztetés is lezárult, ezért a következő napokban, legkésőbb jövő kedden a normaszöveg is megjelenik. A hétvégétől a kormány.hu-ról elérhető új honlap fog működni, ami a 3 százalékos Otthon Start hitelről részletes tájékoztatást ad – mondta Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a szerdai kormányülést követő mai Kormányinfón.
Kijelentette: igény merült fel azzal kapcsolatban, hogy ha valakinek az állandó lakóhelye Magyarországon van, de ingázik, jogosult legyen a kedvezményes hitelre. Így a kormány döntése szerint a Magyarországon élő, de a szomszédos országokba ingázók és ott társadalombiztosítási jogosultságot szerzők is igényelhetik a hitelt.
(Ha ez tényleg így lesz a jogszabályban, akkor ez szűkítés, ugyanis a társadalmi egyeztetésre bocsátott szövegben még a külföldi társadalombiztosítási jogviszony is elfogadható, és nincs megkötés, hogy ez csak a környező országokra értendő.)
A miniszter felsorolta a részleteket:
A Kormányinfón még elhangzott, hogy a CSOK esetben a 80 millió forintos felső határt hozzá fogják igazítani az Otthon Starthoz.
Az Otthon Start Program részleteiről itt írtunk.
Szerző: L.J.
Címkék: lakás, ingatlan, kamat, lakáshitel, önrész, Otthon Start, Kormányinfó
Mégis bérbe lehet adni az Otthon Startos lakást
2025. július 31. Újabb részleteket osztott meg Gulyás Gergely kancelláriaminiszter az Otthon Start Programról a mai Kormányinfón. Kiderült, hogy mégis bérbe lehet adni a 3 százalékos kamatozású hitellel megvásárolt ingatlant. A közszolgák otthontámogatásáról is beszélt a miniszter.- Rendkívül nagy érdeklődést tapasztalt a kormány az Otthon Start hitellel kapcsolatban, ezért tegnap eldöntötte a részletkérdéseket is. A társadalmi egyeztetés is lezárult, ezért a következő napokban, legkésőbb jövő kedden a normaszöveg is megjelenik. A hétvégétől a kormány.hu-ról elérhető új honlap fog működni, ami a 3 százalékos Otthon Start hitelről részletes tájékoztatást ad – mondta Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a szerdai kormányülést követő mai Kormányinfón.
Kijelentette: igény merült fel azzal kapcsolatban, hogy ha valakinek az állandó lakóhelye Magyarországon van, de ingázik, jogosult legyen a kedvezményes hitelre. Így a kormány döntése szerint a Magyarországon élő, de a szomszédos országokba ingázók és ott társadalombiztosítási jogosultságot szerzők is igényelhetik a hitelt.
(Ha ez tényleg így lesz a jogszabályban, akkor ez szűkítés, ugyanis a társadalmi egyeztetésre bocsátott szövegben még a külföldi társadalombiztosítási jogviszony is elfogadható, és nincs megkötés, hogy ez csak a környező országokra értendő.)
A miniszter felsorolta a részleteket:
- Legfeljebb 30 ezer forint lehet a banki díj.
- Szeptember 1-től indul a program
- 18. életévet betöltött személyek igényelheti.
- 2 éves Tb-jogviszony kell, a szomszédos országban fennálló munkaviszony beleszámít, de az kell, hogy Magyarországon legyen a lakóhely.
- Ha az elmúlt 10 évben belterületi lakóingatlannal nem rendelkezett az illető, vagy csak 50 százalékot elérő, de azt meg nem haladó tulajdonrésszel rendelkezett, illetve legfeljebb 15 millió forint értékű ingatlana volt, akkor igényelheti. Csak egy belterületi lakóingatlanban lehet 50 százalékos tulajdonrésze, kettő esetében már nem jogosult.
- Tanyavásárlásra is fel lehet venni a hitelt.
- Legfeljebb 50 millió forint lehet a hitel.
- A kamat végig fix, 3 százalék.
- Legfeljebb 1,5 millió forint lehet a négyzetméterár. Lakás esetében a maximális összeg 100 millió forint, a lakóház vagy tanya esetében pedig maximum 150 millió forint, amennyibe az ingatlan kerülhet.
- A jogszabály a legmegengedőbb formát célozza az alapterület megfogalmazásában, egyszerűen az alapterület fogalmát fogja rögzíteni, ami az igénylő számára a legkedvezőbb
- 10 százalékos önerő szükséges.
- Megvásárolt ingatlanban állandó lakcímet létesíteni nem szükséges.
- Gulyás szerint az a tilalom, ami a szövegben volt, hogy az otthon használatát harmadik személynek tilos átengedni, nem jelenti azt, hogy ne lehetne albérletbe kiadni. A lakás tehát kiadható.
A Kormányinfón még elhangzott, hogy a CSOK esetben a 80 millió forintos felső határt hozzá fogják igazítani az Otthon Starthoz.
Otthontámogatási program indul a közszolgáknak
Orbán Viktor miniszterelnök tegnap azt jelentette be, hogy új támogatást indítanak a közszolgálatban dolgozók számára. Gulyás Gergely ma azt mondta: az otthontámogatás lakáshitel törlesztésére vagy új lakáshitel önrészének kifizetésére használható. Tanárok rendőrök, katonák, orvosok, ápolók és más köztisztviselők tartoznak ebbe a körbe. A részletekről a jövő heti kormányülésen dönt a kormány. Évente nettó 1 millió forintos támogatás lesz, a cafeteria szabályai szerint fog adózni és 2026. január 1-jétől indul.Az Otthon Start Program részleteiről itt írtunk.
Szerző: L.J.
Címkék: lakás, ingatlan, kamat, lakáshitel, önrész, Otthon Start, Kormányinfó
Kapcsolódó anyagok
- 2025.12.02 - Döbbenetes, mekkorát fékezett a lakáspiac
- 2025.10.10 - Európa-bajnok a magyar lakásdrágulás
- 2025.09.05 - OTP: 20 százalékkal nőhetnek a lakásárak
- 2025.08.28 - Újabb bizonyíték, mennyire hisz a propagandában a kormány
- 2025.08.27 - Már tényleg kombinálható lesz minden lakástámogatás
- 2025.08.25 - Már megrohanták a bankokat az otthon startosok
- 2025.08.18 - Így füstöl el az állami lakástámogatás
- 2025.08.12 - Futószalagon épülhetnek az otthonstartos lakások
- 2025.08.05 - Otthon Start: már megindult a visszaszámlálás
- 2025.08.04 - Figyelmezteti a lakáskiadókat, de a bérlőket is a NAV
- 2025.07.29 - Döbbenet, mi folyik a lakáspiacon
- 2025.07.23 - Még el sem indult, de már berúgta a keresletet a 3 százalékos lakáshitel
- 2025.07.23 - Elképesztő roham jöhet az új lakáshitelért
- 2025.07.16 - Még kedvezőbben startolhat a fix 3 százalékos lakáshitel
- 2025.07.15 - Robbantak a lakásárak
- 2025.07.03 - Újabb részletek derültek ki a 3 százalékos lakáshitelről
- 2025.07.03 - Jön a 3 százalékos hitel az első lakás vásárlására
További kapcsolódó anyagok