Az elemzők megkeresték a választ
2024. október 24.
Évfordulóhoz érkezett az amerikai részvénypiac, hiszen két éve emelkednek az árfolyamok. Vajon folytatódhat a hossz a jövőben is? Elemzők megnézték, a múltban meddig tartott a bika piac.
Az amerikai tőzsdét legszélesebben lefedő Standard & Poor's 500 index 500 amerikai tőzsdén jegyzett nagyvállalat részvényét lefedő mutatója, ezért ennek alakulását figyelve tudjuk megmondani, hogy a piac általánosságban véve merre halad. A múlt héten jeles évfordulóhoz érkeztünk, ugyanis éppen 2 éve, hogy az index emelkedésnek indult: a csökkenő árfolyamok 2022. október közepén értek véget, amikor 3580 pontot ért csupán az index. Azóta az árfolyamok kisebb megingással, de lényegében töretlenül emelkedtek, az index a múlt hét végén 5860 ponton állt. Mindezek eredményeképpen a S&P 500 az utóbbi időben egymás után dönti meg rekordjait, idén több mint 40-szer ért el olyan értéket, amit korábban még soha. Az elmúlt két év alatt 64 százalékkal emelkedett az értéke, így most többekben jogosan felmerül a kérdés, hogy vajon folytatódhat-e a bull hangulat a piacon.
Ezzel szemben az európai gazdaságok alig növekednek, a húzóágazataiban is szenvedő német gazdaság stagnál, az euróövezet egésze alig képes növekedést felmutatni. Ázsiában nem sokkal jobb a helyzet, Kína korábbi saját túlzásaitól szenved, és Japán sem képes visszatalálni az erőteljesebb gazdasági növekedés útjára. A tőzsdén jegyzett amerikai vállalatok eredményei a gazdaságuk alakulásával összhangban folyamatosan nőnek, a várakozások szerint jövőre az USA cégek profitja kétjegyű növekedést mutathat majd fel – ezek mind a további árfolyamnövekedés alapjául szolgálhatnak. A gazdasági növekedésen túl is vannak azonban indokok, amelyek az emelkedés folytatását okozhatják.
Felmerül a kérdés, hogy ha részvényeket is vásárolnak, akkor miért pont amerikai vezető részvényeket? Nos, erre meg a TINA betűszóval válaszolnak az elemzők, ami a 'There is no alternative” kifejezést takarja – magyarul „Nincsen alternatíva”. Ahogyan azt fentebb leírtuk jelenleg az amerikai gazdaság a leggyorsabban növekvő a fejlett országok közt, azaz mostanra nem maradt más reális befektetési lehetőség, ami magasabb megtérüléssel kecsegtetne.
Mindenesetre biztató elem, hogy az elemzők nagy többsége jelenleg azt jósolja, hogy a növekedés tovább fog tartani. Ahogyan az is megnyugtató, hogy nem csak a technológiai szektor húzza az indexet, mostanra ugyanis a pénzügyi szektor részvényei is belelendültek, és a bankrészvények is komolyan hozzájárultak az index emelkedéséhez. Arra ugyanakkor felhívjuk a figyelmet, hogy a múltbeli adatok elemzése arra is rávilágít, hogy a több évig tartó emelkedések harmadik éve eléggé gyenge szokott lenni. Azt tehát nem ígérhetjük, hogy biztosan jól jár, aki amerikai részvényekbe fektet most, csak azt, hogy a jelek kedvezőek. Az, hogy lesz-e az emelkedésnek harmadik évfordulója, csak jövőre fog kiderülni.
Szerző: Szepesi László
Címkék: S&P 500, Amerika, tőzsde, bull, részvény
Meddig emelkedhet még az amerikai tőzsde?
Microsoft image creator által készített kép
Az amerikai tőzsdét legszélesebben lefedő Standard & Poor's 500 index 500 amerikai tőzsdén jegyzett nagyvállalat részvényét lefedő mutatója, ezért ennek alakulását figyelve tudjuk megmondani, hogy a piac általánosságban véve merre halad. A múlt héten jeles évfordulóhoz érkeztünk, ugyanis éppen 2 éve, hogy az index emelkedésnek indult: a csökkenő árfolyamok 2022. október közepén értek véget, amikor 3580 pontot ért csupán az index. Azóta az árfolyamok kisebb megingással, de lényegében töretlenül emelkedtek, az index a múlt hét végén 5860 ponton állt. Mindezek eredményeképpen a S&P 500 az utóbbi időben egymás után dönti meg rekordjait, idén több mint 40-szer ért el olyan értéket, amit korábban még soha. Az elmúlt két év alatt 64 százalékkal emelkedett az értéke, így most többekben jogosan felmerül a kérdés, hogy vajon folytatódhat-e a bull hangulat a piacon.
Az S&P 500 index értéke az elmúlt 5 évben
Forrás: google.com
Nem száll le
A növekedés egyik motorja, hogy az amerikai gazdaság kiemelkedően jól teljesít, főleg ha a többi világhatalom gazdaságával hasonlítjuk össze. A Fed kamatcsökkentési ciklusa beindult, az inflációt sikerült visszaterelni a hosszú távon elfogadható szintre - még ha ez picit lassabb ütemben is történt a reméltnél. Ugyanakkor a legutóbbi adatok is mind azt mutatják, hogy az eddig uralkodó magas kamatok nem ölték meg a növekedést: friss előrejelzések szerint 2024-ben az USA gazdasága éves szinten 2,1 százalékkal növekedhet úgy, hogy az év első feléhez képest a harmadik és negyedik negyedévre gyorsulást várnak az elemzők. A Fed egyik modellje egyenesen azt jósolja, hogy a harmadik negyedéves növekedés elérheti a 3,4 százalékos értéket (éves szinten). A svájci székhelyű bankóriás, a UBS hasonlóan vélekedik, elemzői szerint nem lesz sem kemény, sem puha „landolás”, azaz nem lassul le az amerikai gazdaság, hanem marad a 3 százalékos magas gazdasági növekedés útján – mindez természetesen erősen támogatja a részvénypiacokat.Ezzel szemben az európai gazdaságok alig növekednek, a húzóágazataiban is szenvedő német gazdaság stagnál, az euróövezet egésze alig képes növekedést felmutatni. Ázsiában nem sokkal jobb a helyzet, Kína korábbi saját túlzásaitól szenved, és Japán sem képes visszatalálni az erőteljesebb gazdasági növekedés útjára. A tőzsdén jegyzett amerikai vállalatok eredményei a gazdaságuk alakulásával összhangban folyamatosan nőnek, a várakozások szerint jövőre az USA cégek profitja kétjegyű növekedést mutathat majd fel – ezek mind a további árfolyamnövekedés alapjául szolgálhatnak. A gazdasági növekedésen túl is vannak azonban indokok, amelyek az emelkedés folytatását okozhatják.
FOMO és TINA
A fiatalok körében kedvelt betűszó a FOMO, a „Fear of missing out”, azaz a félelem attól, hogy kimaradunk. Míg korábban ezzel a kifejezéssel csak azt akarták megmagyarázni, hogy miért ellenőrzik egyesek percenként a telefonjukat, mostanra már a portfoliókezelőkre is használják. Ha egy befektető korábban nem is hitt abban, hogy fényes jövő áll az amerikai részvények előtt, az elmúlt hónapok emelkedése miatt mostanra megváltozott a viselkedése, és már csak azért is egyre több részvényt vesz, mert különben a saját teljesítménye elmarad majd a vetélytársaitól, azaz egyszerűen fél kimaradni a buliból. Magyarán FOMO-ból vesznek ma már részvényt még a profik is - és ez persze valahol önbeteljesítő cselekedet is egyben: az így jelentkező plusz kereslet ugyanis tovább hajtja az árakat felfelé, ami tovább fokozza a félelmet, hogy valaki lemarad, ami újabb keresletet teremt a részvényekre és így tovább.Felmerül a kérdés, hogy ha részvényeket is vásárolnak, akkor miért pont amerikai vezető részvényeket? Nos, erre meg a TINA betűszóval válaszolnak az elemzők, ami a 'There is no alternative” kifejezést takarja – magyarul „Nincsen alternatíva”. Ahogyan azt fentebb leírtuk jelenleg az amerikai gazdaság a leggyorsabban növekvő a fejlett országok közt, azaz mostanra nem maradt más reális befektetési lehetőség, ami magasabb megtérüléssel kecsegtetne.
Az évek tovaszállnak
Ahogyan a fák sem nőnek az égig, úgy a részvénypiaci emelkedéseknek is az a természetes sorsuk, hogy előbb utóbb abbamaradnak. Nagy kérdés, hogy a két év milyen hosszú időnek minősül egy bika piacon, hiszen többek érezhetnék úgy is akár, hogy a 24 hónapos emelkedést követően itt az ideje a visszaesésnek. Az elemzők nagy szorgalommal néztek utána ennek a kérdésnek, és megállapították, hogy 1974 óta azok a részvénypiaci emelkedések, amelyek legalább 2 évig tartottak, meglepően sokáig maradtak érvényben: a legrövidebb emelkedés is legalább 5 évig tartott. Magyarán ha egy részvénypiaci hossz elég erős volt ahhoz, hogy két évet kibírjon, akkor még legalább 3 évig emelkedtek az árak – természetesen itt nagyon fontos újra emlékeztetni mindenkit, hogy a múltbeli teljesítmények nincsenek semmilyen befolyással a jövőbeli eseményekre!Mindenesetre biztató elem, hogy az elemzők nagy többsége jelenleg azt jósolja, hogy a növekedés tovább fog tartani. Ahogyan az is megnyugtató, hogy nem csak a technológiai szektor húzza az indexet, mostanra ugyanis a pénzügyi szektor részvényei is belelendültek, és a bankrészvények is komolyan hozzájárultak az index emelkedéséhez. Arra ugyanakkor felhívjuk a figyelmet, hogy a múltbeli adatok elemzése arra is rávilágít, hogy a több évig tartó emelkedések harmadik éve eléggé gyenge szokott lenni. Azt tehát nem ígérhetjük, hogy biztosan jól jár, aki amerikai részvényekbe fektet most, csak azt, hogy a jelek kedvezőek. Az, hogy lesz-e az emelkedésnek harmadik évfordulója, csak jövőre fog kiderülni.
Szerző: Szepesi László
Címkék: S&P 500, Amerika, tőzsde, bull, részvény
Kapcsolódó anyagok
- 2024.10.15 - Csalódást okozott a Tesla robotaxi bemutatója
- 2024.09.17 - Jókora profitot zsebelt be az állami rezsicég
- 2024.08.29 - USA részvényekbe fektetne? Egy mozdulattal megteheti
- 2024.08.09 - Tovább nőtt az OTP Csoport profitja
- 2024.08.07 - Kriptóba fektet, aki Trumpra fogad
- 2024.08.06 - Vérengzés a tőzsdéken
- 2024.06.25 - Százmilliókat fizet dollárban az óriás cég
- 2024.06.12 - Robbanhat a narancslé ára
- 2024.05.28 - Jól megy most a kriptonak
- 2024.05.17 - Bárki megveheti Kelet-Közép-Európa blue chipjeit egy termékben
- 2024.04.16 - Ezért izmosodik a dollár
- 2024.02.12 - Megmenti-e Kínát a bróker hóhér?
- 2023.01.04 - Pocsék évet zárt a részvénypiac
További kapcsolódó anyagok