Mától él az új orvosi ügyeleti rendszer Budapesten

2024. október 1. Életveszélyben továbbra is a 112-es segélyhívó tárcsázása szükséges, de hirtelen fellépő, nem sürgősségi bajok esetén már bevethető az 1830-as országos, egységes ügyeleti szám. A mentőszolgálat ígérete szerint 30-40 másodpercen belül fogadják a hívást, felmérik a beteg állapotát, és döntenek a további teendőkről.

Budapesten eddig az ügyelet megszervezése az önkormányzatok feladata volt. A betegek a nap 24 órájában hívhatták a kerületek által működtetett ügyeleteket, az orvosok szükség esetén házhoz is mentek. Mától viszont Budapest is csatlakozik az egységes országos rendszerhez, és ezzel az ellátás megszervezése az Országos Mentőszolgálathoz kerül – olvasható a Telex összefoglalójában.

Aki életet veszélyeztető állapotban van, például erős mellkasi fájdalmat érez, nehézlégzése van, eszméletét veszti, akkor továbbra is a 112-es segélyhívót kell tárcsázni. Az ügyelethez olyan akut problémákkal lehet fordulni, amik a következő háziorvosi rendelésig nem várhatnak, de nem igényelnek sürgősségi ellátást. Ilyen például a nagyon magas láz, hirtelen kialakuló fájdalom, vagy görcsök, bizonytalan hasi, mellkasi panaszok, de a krónikus betegségek akut tünetei is.

Az utóbbi esetekben először az 1830-as országos, egységes ügyeleti szám hívható. A mentőszolgálat ígérete szerint 30-40 másodpercen belül fogadják a hívását. Ezután a mentőszolgálat szakembere felméri a beteg állapotát, és dönt a további teendőkről. Lehet, hogy elegendő, ha telefonon kap tanácsot, de a diszpécser dönthet úgy is, hogy menjen be egy ügyeleti pontra, vagy esetleg ügyeletes orvost küld önhöz. Ha úgy ítéli meg, hogy az állapota mégis sürgős, akkor mentőt hív. A szakember akár receptet is felírhat az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT).

Az ügyeleti pontokon, amelyek nem minden kerületben találhatóak meg, hétköznap 16.00–22.00, hétvégén és ünnepnapokon 8.00–14.00 óra között a körzetekben dolgozó háziorvosok dolgoznak. Este 10 után, hétvégén délutántól a mentőszolgálat munkatársai: orvosok, mentőtisztek, mentőápolók, okleveles kiterjesztett hatáskörű ápolók látják el a betegeket. A mentőszolgálat szerint minden rendben lesz, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) erősen szkeptikus. Most a gyakorlatban kiderül, kinek lesz igaza.

Szerző: Azénpénzem/Telex
Címkék:  , , , ,

Kapcsolódó anyagok