Kiderítették, tényleg csak extra sarcnak jó a chipsadó
2024. augusztus 22. Kutatók megvizsgálták, miként hatott a chipsadó. Mint kiderült, a költségvetés bevételeinek jót tett, a magyarok egészségének viszont nem használt. Ez az elvonás ráadásul a társadalmi egyenlőtlenségeket is növeli.A Corvinus kutatója, Berezvai Zombor és szerzőtársai megvizsgálták, hogy a chipsadó 2011-es bevezetése óta hogyan változtak a hazai fogyasztási szokások. A kutatók a GfK háztartáspanel 2000 háztartásra vonatkozó reprezentatív adatait elemezték évekre visszamenőleg. A csokoládé, az édes kekszek, a cukros szénsavas üdítőitalok, a sós snackek és az alacsony gyümölcstartalmú italok fogyasztását vizsgálták, ezek az adóztatott termékek teljes forgalmának több mint 90 százalékát tették ki az adó bevezetése előtt.
A szerzők arra a megállapításra jutottak, hogy bár az egészségtelen élelmiszerekre kivetett adó eleinte csökkentette a fogyasztást, viszont ezt idővel ellensúlyozta, hogy a táplálkozási szokások és az élelmiszerkörnyezet nem változott, az elkölthető jövedelem pedig nőtt. Nyolc évvel az adó bevezetése után a bevezetés előtthöz képest már többet fogyasztottak a magyarok az egészségtelen élelmiszerekből – több kategóriában ez az érték még az uniós átlagot is meghaladta –, és a fogyasztók teljes élelmiszerköltésének nagyobb részét tették ki. Az adóköteles termékek aránya a megvásárolt napi fogyasztási cikkeken belül a 2010. évi 5,9 százalékról 2018-ra 7,4 százalékra nőtt. Vagyis az adó nem tudta elérni fő célját, az egészségre káros élelmiszerek fogyasztásának csökkentését.
Komplex intézkedések kellenének
A Health Policy szakfolyóirat idei augusztusi számában megjelent tanulmány arra is rámutat, hogy az adó társadalmi károkat okozott. „Az egészségtelen élelmiszerek megadóztatása önmagában nem képes a fogyasztás mérséklésére, ráadásul a társadalmi egyenlőtlenségeket is növeli. Mivel az alacsonyabb jövedelműeket sokkal érzékenyebben érinti a drágulás, számukra hátrányosak is lehetnek az ilyen intézkedések, ráadásul jövedelmük nagyobb hányadát vonja el az adó, mint a gazdagabb háztartásokénak" – magyarázza Berezvai Zombor, a Corvinus kutatója.
A kutatás tehát arra hívja fel a figyelmet, hogy az egészségtelen élelmiszerek megadóztatása önmagában nem elegendő. A tanulmány szerzőinek véleménye szerint a hosszú távú kedvező hatás elérése érdekében komplex intézkedésekre van szükség, például elérhetőbbé és megfizethetőbbé kell tenni az egészségesebb élelmiszereket, illetve növelni kell a fogyasztói tudatosságot oktatási programokon keresztül.
Szerző: Azénpénzem
Címkék: adó, adózás, chipsadó, költségvetés, tanulmány, Corvinus
Kapcsolódó anyagok
- 2024.09.09 - Nyaralóhelyeken szedte be a duplázott bírságot a NAV
- 2024.09.03 - Leleplezte a kártyatrükköt a NAV
- 2024.08.16 - Idénymunka: duplájára nőtt a bírság
- 2024.08.15 - Nincs menekvés az újabb adók elől
- 2024.08.01 - Háromszoros banki teherrel szembesülhetnek majd a cégek
- 2024.07.30 - Így lettünk a legeladósodottabb ország a régióban
- 2024.07.27 - A cégek felét érintheti a bírságok brutális emelése
- 2024.07.25 - Felepénzből gazdálkodhatunk, az állam rengeteg pénzt eltapsol
További kapcsolódó anyagok