Kiderültek a részletek a többgyerekesek adókedvezményéről

Kezdődik a választási osztogatás

Orbán Viktor miniszterelnök a Parlamentben tegnap
Fotó: Azénpénzem
2025. február 25. A négy vagy több gyermeket nevelő anyák szja-mentessége után a háromgyermekeseknek sem kell majd adót fizetniük, sőt a kedvezményt a kétgyermekesekre is kiterjesztik több lépcsőben – ezt jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök szombaton, majd hétfőn a Parlamentben már további részleteket is megosztott. Az intézkedések a magasabb keresetűeket támogatják a legjobban, a lépéseket pedig a kormány a választások elé időzítette.

Aligha véletlen, hogy a kormány a jövő évi választások elé időzíti a gyerekeket nevelők számára most beharangozott adócsökkentési programját. Orbán Viktor miniszterelnök a szombati évértékelő beszédében jelentette be, hogy adómentes lesz a CSED (csecsemő gondozási díj) és a GYED (gyermekgondozási díj), az szja-mentességet pedig kiterjesztik a két- és háromgyerekes anyákra is.

Azóta néhány részlet is kiderült a várható intézkedésekről. A háromgyerekesek személyi jövedelemadó kedvezményét októberben vezetik be, ettől a hónaptól az anya fizetése adómentessé válik – mondta Orbán Viktor hétfőn a Parlamentben.

Hogy néznek ki a szabályok?

Bár részleteket erről nem közölt, de valószínű, hogy ugyanazokkal a feltételekkel vezetik be, mint a négygyermekesek kedvezménye. A mai jogszabályok szerint négy vagy több gyermeket nevelő anya (NÉTAK-os anya) az a nő, aki vér szerinti vagy örökbe fogadó szülőként az általa nevelt gyermek után családi pótlékra jogosult, vagy családi pótlékra már nem jogosult, de jogosultsága legalább 12 éven keresztül fennállt, illetve a családi pótlékra való jogosultság a gyermek elhunyta miatt szűnt meg, és a gyermekek száma a négy főt eléri. Itt kritikus pont, hogy ténylegesen ki neveli a gyereket, azaz melyik szülő jogosult a családi pótlékra. (Ha például elválnak, és az apa visz magával gyereket, akkor lehet, hogy az anya nem lesz jogosult a kedvezményre.)

A jogszabály szerint már felnőtt gyerekek után is jár az adókedvezmény, amennyiben fejenként legalább 12 éven át az anya jogosult volt a családi pótlékra. (Ha házasok voltak a szülők, de az apa kapta a családi pótlékot, attól még az anya jogosult volt rá, tehát jár az adókedvezmény.)   

Mi lesz a kétgyerekesekkel?

A miniszterelnök bejelentése szerint a kétgyerekes anyák 4 lépcsőben kapják meg az adókedvezményt:

2026. január 1-jétől a 40 év alatti anyák

2027. január 1-jétől a 40-50 év közötti anyák

2028-tól az 50-60 év közöttiek

2029-től a 60 éven felüliek

Hány anyát érint?

A bejelentések szerint a CSED és a GYED adómentessége 30-40 ezer családot érint. A négygyermekes anyák meglévő szja-mentessége 70 ezer családot, míg a háromgyerekeseké 250 ezer családot érint. A kétgyerekesek esetében 600 ezer családot említett a kormány.

A számokból is látható, hogy a kétgyerekes anyák adókedvezménye jelenti a legnagyobb tételt a költségvetésnek. Nem véletlen tehát, hogy a gazdasági növekedéssel meglehetősen rosszul álló, így a költségvetési bevételekben sem fürdő kormány osztogat ugyan a választások előtt, de megpróbálja minél később bevezetni a kedvezményeket.

A háromgyerekesek nem azonnal, csak októbertől kapják a kedvezményt, bár Orbán Viktor már tavaly megígérte. A kétgyerekesek esetében a 60 éven felüli nők nagy része elmegy nyugdíjba a Nők 40 lehetőséggel, többségük nem is dolgozik, így nincs miből igénybe venni az szja-mentességet. Azzal, hogy a 60 éven felülieknek csak 2029-től vezetik be az szja-mentességet, például az idén 58 éves nő csak 2029-től válik jogosulttá, de ha 65 évesen nyugdíjba megy, akkor csak 3 évig fogja élvezni ezt a lehetőséget.

Mekkora összeget spórolnak az anyák?

A GKI Gazdaságkutató azzal számol, hogy a KSH adatai alapján jövedelmi ötödönként a legalsó jövedelmi ötödben a havi bruttó átlagkereset 275 ezer forint volt 2024. III. negyedévében, a következő ötödben 387 ezer forint, majd rendre 521 ezer forint, 687 ezer forint, illetve 1 millió 315 ezer forint. Ezek alapján az szja-mentesség maximum többlete kereseti ötödönként (ha most bevezetné a kormány) havi 41 ezer forinttól 197 ezer forintig terjedne. Jól látható, hogy a tervezett intézkedés a tehetősebb többgyermekes családok helyzetét javítja elsősorban.

Ha ezt érdekesnek találta, lájkolja és kövesse az azénpénzem facebook oldalát, és látogassa meg máskor is közvetlenül honlapunkat!

Szerző: Lovas Judit
Címkék:  , , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok