Az idén nem igazán várnak növekedést

Jól fogytak az új autók, de nem a lakossági vevők miatt

Fotó: clipart.com
2026. január 8. Tavaly az előző évinél 6,4 százalékkal több új autó került forgalomba. Ehhez stabil támaszt adtak a vállalati és flottavásárlások, a lakosság viszont óvatos maradt. A Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE) 2026-ban is a 2025-ös teljesítményével megegyező eredményre számít a gépjármű-kategóriák döntő többségében.

A DataHouse összesített adatai szerint 2025-ben az előző évi 121 609 után 129 440 új személygépjármű került forgalomba az országban, ami 6,4 százalékos növekedés. Knezsik István, az MGE elnöke az Autoszektorban az évet értékelve elmondta, a magyar gépjárműpiac ellenállóbbá vált, a növekedés mérsékelt, de fenntartható maradt, a piac szerkezete tovább követte a nemzetközi trendeket, a kilátásokat pedig óvatos optimizmus jellemzi. 

Knezsik István szerint a növekedés mérsékelt, de fenntartható maradt, a piac szerkezete tovább követte a nemzetközi trendeket, a kilátásokat pedig óvatos optimizmus jellemzi. A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy az autóeladásokból a magyar piacon végül 110 130 személygépkocsit regisztráltak, a többi határon túli továbbértékesítés volt. Jelezte azt is, hogy a piacnak igazán támaszt a vállalati és flottavásárlások adtak, miközben a lakossági kereslet óvatosabb maradt. 
Az MGE minden évben elkészíti becslését a következő év várható forgalomba helyezési adatairól. 2026-re az egyesület a piac tavalyi teljesítményével megegyező eredményre számít a gépjármű-kategóriák döntő többségében.
Az elektromos autók piaca kifejezetten erősödött az év során: 11 006 tisztán elektromos jármű került forgalomba. A bővülést elsősorban az állami támogatási program és a folyamatosan szélesedő modellkínálat okozta, amelyek érdemben élénkítették a keresletet. Azt azonban az elnök szerint látni kell, hogy a 2025-ös év során az elektromos személyautók piaci részesedése 8,4 százalék volt, tehát továbbra sem éri el a 10 százalékos küszöböt. 

Nem mindenkit zavar a magasan beragadt ár


Az MGE elnöke úgy látja, hogy a magánvásárlók körében a keresletet visszafogta a mérsékelt gazdasági növekedés, a lakossági fogyasztás lassú élénkülése, a reáljövedelmek nem egyenletes helyreállása. A tartósan magas kamatkörnyezet és a szigorúbb finanszírozási feltételek jelentősen korlátozzák az autóvásárlások számát. Közben az infláció mérséklődése ellenére az új autók árai tartósan magas szinten ragadtak. Knezsik szerint az Európai Unió szén-dioxid kibocsátási céljainak elérését ösztönző bírságok, valamint az árfolyam-ingadozás együttesen korlátozzák az árcsökkentés lehetőségét. Fontosnak tartotta hozzátenni, hogy amennyiben az árfolyam és piaci környezet engedi, az importőrök jelentős időszakos akciókat alkalmaznak. 

A legfelső kategóriában nincs megtorpanás, 2025-ben ugyanis rekordközeli mennyiségben kaptak magyar rendszámot több tíz- és százmillió forintos sport- és luxusautók – írta meg korábban az Economx. Sok vásárló tehát továbbra is hajlandó akár százmilliós nagyságrendű összegeket is kifizetni presztízsjárművekért. A sportautók piacán 2025-ben egyértelműen a Porsche 911 dominált. Kiemelkedő adat, hogy 2025 első 11 hónapjában összesen 47 Ferrari kapott magyar rendszámot, nyolc különböző modellből. A Ferrari mellett pedig Lamborghini, McLaren, Aston Martin és Maserati modellek is megjelentek a statisztikákban. 

Abszolút nyertes a Suzuki


Az új autók eladásai alapján különböző portálokon egyes márkák magukat kiáltották ki győztesnek. Az összesített számok alapján azonban – derült ki a Totalcar cikkéből – megint egyértelműen a Suzuki lett a magyarok legnagyobb kedvence. A maga 14 285 darabos értékesítésével már 22. alkalommal piacvezető a márka, az esztergomi gyártású S-Cross és a Vitara egyenként 6000 darab körüli eladási számai jelentik az első vonalat a Suzukinál.

Top 10 a magyar autópiacon 2025.
 MárkaEladott dbPiaci részesedés
1.Suzuki14 28511,0%
2.Toyota13 86210,7%
3.Skoda11 3738,8%
4.Volkswagen8 7346,8%
5.Ford8 3976,5%
6.KIA7 5405,8%
7.BMW7 0525,5%
8.Mercedes5 6184,3%
9.Hyundai5 2774,1%
10.Nissan4 8953,8%
Forrás: DataHouse/Totalcar

A szegmensek közül ismét a hobbi-, illetve városi terepjárók (B-SUV) vitték a prímet 33 534 darabbal. Az emelt hasmagasságú családi autókból (C-SUV) 31 960 kelt el. A hagyományos B-szegmensű kisautók az eladási sorrendben csak az ötödik helyet foglalták el. A legnépszerűbb kategóriában, a B-SUV-k közt a Suzukik után a harmadik helyezett a Dacia Duster, a negyedik pedig a Toyota Yaris Cross lett.

Szerző: B.Varga Judit
Címkék:  , , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok