Több mint duplájára nőtt a telekommunikációs tartozások száma

Itt az intő jel, ami hitelbedőlésre figyelmeztet

Fotó: clipart.com
2024. június 5. Több mint kétszeresére nőtt a telekommunikációs cégeknek meg nem fizetett, lejárt számlatartozások száma 2024 első négy hónapjában a Covid-járvány előtti időszakhoz képest. Az indikátornak tekinthető adat előre jelezheti a fogyasztási hitelek törlesztési nehézségeit. Az EOS Magyarország kutatása azt mutatja, hogy egyre többen küzdenek a megélhetéssel Magyarországon, és az adósok egy része egyre nehezebben törleszt.

Nagyszabású kutatásban vizsgálta az EOS Magyarország az elmúlt öt év 500 ezer fedezetlen követelését. Az elmúlt időszak adatai azt mutatják, hogy egyre nehezebben élnek meg az emberek, nő a nemfizetések száma, és leginkább a középkorúak és a 60 felettiek csúsznak meg a törlesztésekkel.

2023-ban az egy adósra eső késedelmes tartozások száma átlagosan 1,3 volt. A követeléskezelőknél lévő állományból a telekommunikáció jelenti a legnagyobb szeletet, 43,2 százalékot, 38,6 százalékot tettek ki a banki fogyasztási hitelek, az adósok 17,6 százaléka közüzemi szolgáltatóknak, 0,6 százaléka pedig egyéb szervezeteknek tartozik.

25 százalékkal nőtt a késedelmes tartozás

A banki késedelmes tartozások ügyfél darabszáma száma öt év alatt 25 százalékkal, 177182 darabról 221433-ra nőtt 2023-ra – mondta előadásában Lencsés Tamás, az EOS Magyarország ügyvezetője a Portfolio májusi Hitelezés 2024 konferenciáján.

Forrás: EOS

Míg a fiatalok (20-39 éves korosztály) esetében öt év alatt csökkent a darabszám – ami Lencsés Tamás szerint annak köszönhető, hogy ez a korosztály pénzügyileg sokkal tudatosabb –,  a 40- 59 éves korosztály esetében nagyjából 33 százalékkal nőtt az állomány, a legnagyobb növekmény, 41 százalék viszont a 60 év felettieknél történt. Ők voltak azok, akik a Covid-járvány után szembesültek az életkorból adódó költségek növekedésével, például a lakhatási költségek vagy az egészségügyi kiadások növekedésével, és ehhez nem volt tartalékuk.

Sokan felélték a tartalékot, csökken a jövedelem

A középkorúak, a 40-59 éves korosztályt adók azok, akik reagálnak a gazdaság instabilitására, próbálnak tanulni a pénzügyi válságokból. A Covid-járvány alatt, a moratóriumoknak köszönhetően maradt elkölthető többlet jövedelem a lakosságnál, hiszen nem kellett a hitelt fizetniük, de 2022-2023-ra felélték ezt a tartalékot, és most ezek az ügyfelek adják az állomány nagy részét. (A 221 ezerből 133 ezer tartozik ebbe a korosztályba.)

A számokból az látszik, hogy egyre nagyobb volumenre egyre kevesebb befizetés érkezett, 2023-ban nominálisan 4,5 százalék volt a visszaesés a megnövekedett állományra 2019-hez képest. Már 2022-ben látszott némi visszaesés – akkor még csak nagyjából 3,7 százalék volt - tehát egy folyamatos csökkenés látszik. Az adatokból kitűnik, hogy a rendelkezésre álló jövedelem csökken, így kevesebbet tudnak törlesztésre fordítani, az adósok egyre nehezebb anyagi helyzetben vannak. 

Pórul jár, aki nem fizet

Mivel az adósok kevesebb pénzt tudnak a lejárt hitel törlesztésére fordítani, ez azt jelenti, hogy hosszabb idő alatt fizetik meg a tartozást, így megnő az az átlagos futamidő, amit a követeléskezelőnél tölt az adósság. A futamidő növekedésével pedig megnő a felszámolt összeg is.

- Ha nem tudunk megegyezni az adóssal, akkor a 100 ezer forintos banki tartozás évente 10 százalék körüli késedelmi kamattal gyarapszik, de ezen felül további, közel 80 ezer forintos egyéb, a követeléskezelőnek is jelentkező költséggel lehet számolni. Így egy év alatt az alapkövetelés csaknem a duplájára nő, így lesz belőle 184 ezer forint – mondta Lencsés Tamás.  

Itt a bedőlés indikátor

Az EOS Magyarország ügyvezetője szerint a telekommunikációs követeléseket előzetes indikátornak lehet tekinteni azzal kapcsolatban, hogy mi várható a fedezetlen hitelek, azaz a fogyasztási kölcsönök piacán. Ugyanis a telekommunikációs számla az, amit az adós legelőször elenged, hiszen nem tartozik hozzá a megélhetéséhez, ha nem fizeti, nem kerül KHR-listára, így nem kerül rosszabb helyzetbe. 

Forrás: EOS

Az EOS adatai szerint az eladásra kínált telekom követelések átlagos száma (be nem fizetett számlák a telekommunikációs szektorban) 2024 első négy hónapjában havi 27190 darabra nőtt, szemben a 2019-es 11,3 ezerrel és a 2020-as 12,2 ezer darabbal, azaz 2,2-2,4-szeresére nőtt. (A 2021-2023 közti időszak nem reprezentatív mivel cégfelvásárlások történtek, mint pl. a Vodafone/4IG tranzakció.) Vagyis több mint száz százalékkal nőtt a követelés darab száma.

Lencsés szerint ebből az következik, a nem teljesítő fogyasztási hitelek esetében is növekedés várható.

Ha ezt hasznosnak találta, lájkolja és kövesse az azénpénzem facebook oldalát
, és látogassa meg máskor is közvetlenül honlapunkat!

Szerző: Lovas Judit
Címkék:  , , , , ,

Kapcsolódó anyagok