Itt a Raiffeisen Online Broker legújabb dobása
Liener Gábor, ügyvezető igazgató
Raiffeisen Bank
Raiffeisen Bank
Februártól öt új piaccal bővül a Raiffeisen online kereskedési platformja, így a BÉT, a XETRA és a Bécsi Értéktőzsde (Wiener Börse), valamint az USA tőzsdéi mellett elérhetővé váltak a Londoni Értéktőzsde (London Stock Exchange) és az Euronext piacai is (Amszterdam, Brüsszel, Lisszabon és Párizs) a Raiffeisen Online Broker felhasználói számára. Ezzel az ügyfelek által eddig elérhető mintegy 1000 tőzsdei termék 1500-1600 termékre bővült.
Azénpénzem: Mi indokolta az újabb fejlesztést?
Liener Gábor (Raiffeisen Bank): A Raiffeisen Bank folyamatosan fejleszti a digitális szolgáltatásait, és hangsúlyosan van jelen a tőkepiacokon. Alapvető célunk minden fejlesztés során, hogy a befektetési szolgáltatások iránt érdeklő ügyfeleinknek minden szegmensben minőségi szolgáltatást nyújtsunk. Azt láttuk, hogy a digitális szolgáltatások iránt érdeklődő ügyfeleink közül egyre többen szeretnék mobiltelefonjukról – esetleg internetes felületről - intézni a befektetéseket. Az elmúlt egy-két évben ezért lépésről lépésre fejlesztettük a Raiffeisen Online Brokert, ami 2023-ban és 2024-ben is elnyerte „Az év legjobb hazairészvény-kereskedési platformja” elismerést, melyet közönségszavazás útján a Budapesti Értéktőzsde ítélt oda.
A: Jellemzően milyen ügyfélkör használja ezt a szolgáltatást, be lehet-e őket sorolni akár a koruk, akár a megtakarítások alapján?
L.G: Tapasztalataink szerint a pénzügyileg tudatosabb és a vagyonosabb ügyfélkör használja ezt a szolgáltatást. Inkább az érettebb, már valamiféle egzisztenciával rendelkező csoport, leginkább a privátbanki és a prémium banki szegmens. Szépen gyarapszik az ügyfelek száma, akik igénybe veszik ezt a szolgáltatást, mi pedig újabb és újabb piacokat és funkciókat teszünk rajta elérhetővé annak érdekében, hogy több lehetőséget és nagyobb felhasználói élményt adjon ez a felület.
A: A hozamkörnyezet változásával aktívabbá váltak-e az ügyfelek?
L.G.: Egyre szélesebb kör üzletel, és akik nagyobb biztonsággal kezelik a piacokat, azok kiegészítő szolgáltatásként használják a platformot befektetéseikhez. Van egy szűk réteg is, akik kifejezetten aktívan kereskednek. A magas kamatok visszaszorulásával az emberek keresik a befektetési lehetőségeket, és szélesebb palettában gondolkodnak, beleértve a devizát, a befektetési jegyeket, a vállalati kötvényeket, a részvényeket, ETF-eket.
Ugyanakkor nem az a jellemző, hogy aki eddig állampapírban tartotta a pénzét, most annak nagy részét a tőzsdére viszi. Leginkább az látszik, hogy akik eddig magas kamatozású állampapírban fialtatták a pénzüket, azok jelentős része továbbra is állampapírban marad, csak másikba helyezi át, egy részük pedig befektetési jegyeket vásárol. Akik eddig is érdeklődtek a tőzsde iránt, és a magas hozamkörnyezetben is aktívak voltak, ők a portfóliójuk egy részét továbbra is a tőzsdén forgatják.
A: Az eddigi termékek közül melyek számítottak slágernek?
L.G.: Annak ellenére, hogy nagyon sok külföldi termék érhető el, a forgalomnak jelentős részét a Budapesti Értéktőzsde részvényeivel való kereskedés adja. Nem meglepő módon a nagy amerikai technológiai cégek papírjai voltak még az elmúlt időszakban népszerűek, de ez hétről hétre változik.
A: Inkább egyedi részvényeket vásárolnak vagy ETF-eket?
L.G.: Több megbízás történik egyedi részvényekben, mint ETF-ekben, és azt gondolom, hogy nem is feltétlenül ugyanaz a befektetői kör veszi egyiket vagy a másikat. Az ETF-ekbe inkább azok fektetnek, akik olcsó, diverzifikált szektor-, vagy valamilyen (rész)piaci kitettséget szeretnének elérni. Mostantól, a Londoni Értéktőzsde elérhetőségével az ETF-ek univerzuma is érdemben szélesedett.
A: Mivel támogatják a befektetőket?
L.G.: Számos praktikus funkcióval segítünk. A felhasználók valós idejű piaci adatokra fizethetnek elő a Budapesti Értéktőzsdére, személyre szabott automatikus árfolyamfigyelést állíthatnak be, továbbá piaci, limitáras és stop megbízásokat is egyszerűen rögzíthetnek. A platform grafikus megjelenítéssel segíti a részvények múltbeli teljesítményének elemzését, és átláthatóan mutatja a tőzsdei megbízások aktuális státuszát, lehetővé téve a még nem teljesült megbízások rugalmas visszavonását vagy módosítását is.
Kiemelném még a biztonság kérdését, a hazai, magyar nyelvű ügyfélszolgálatot, ahova kérdés vagy probléma esetén fordulhatnak a befektetők. A Raiffeisen Online Brokert egy tradicionális bank kiterjesztett szolgáltatásaként érdemes tekinteni, annyi történik, hogy digitális formában nyújtunk integrált megoldást, így egy helyen tudja kezelni a befektető az összes pénzügyét. Az online broker is a bank myRaiffeisen applikációjában érhető el, így a saját ügyfélkörünkből bárki használhatja, aki értékpapírszámlát nyit és van hozzáférése a bank mobil applikációjához.
A cikk megjelenését a Raiffeisen Bank támogatta.
Címkék: Raiffeisen Bank, Raiffeisen Online Broker, Liener Gábor, befektetés, tőzsde, részvény, ETF, BÉT, Xetra, Wiener Börse, Londoni Értéktőzsde, Euronext