A washingtoni kormányzatnak is üzent az omahai orákulum

Ismét nagyot szakított Warren Buffett cége

Fotó: clipart.com
2025. március 4. Jól megy a világ leghíresebb befektetőjének, Warren Buffett cégének, pedig már jó ideje csak csökkenti a részvények súlyát a portfóliójában. A Berkshire Hathaway éves jelentését elemezve más érdekességekre is lelhetünk.

Warren Buffet immáron 94 éves, de mit sem vesztett szellemi frissességéből és jó üzleti érzékéből. Az omahai orákulumként is ismert üzletember 60 évvel ezelőtt egy Berkshire Hathaway-nek nevezett, csőd szélén tántorgó textil vállalatot mentett meg, és azóta is ezt a vállalatot használja az értékalapú, hosszú távú részvénybefektetéseinek az eszközéül. A legutóbbi negyedéves jelentés mellé a részvényesek megkapták a tapasztalt szakember üzenetét is, amely betekintést enged az egyik legsikeresebb befektető gondolkodásába.

Sikeres biztosító

A jelentésből kitűnik, hogy az elmúlt év utolsó három hónapjában a cég 14,53 milliárd dolláros üzemi eredményt ért el, ami 71 százalékos növekedés, így a teljes évre vonatkozóan 47,7 milliárdot keresett a cég, 27 százalékos emelkedést bemutatva. (Warren Buffett inkább az üzemi eredményre fókuszál, mert a szokásosan használt nettó profit mutatóban olyan virtuális nyereségek és veszteségek is lehetnek, amiket továbbra is a portfolióban tartott, azaz el nem adott részvényeken érnének el). Mind az éves, mind a negyedéves adat rekordot jelent a cég életében, soha ilyen magas eredményt nem tudtak még elérni.

A siker mögött elsősorban két tényező áll: a biztosítási részleg kiemelkedő teljesítménye, illetve a magas készpénzállományon elért hozam (amit különféle likvid pénzpiaci befektetésben, így például rövid lejáratú amerikai állampapírokban is tartanak). A biztosítási üzletágban a Geico nevű, az USA-ban jól ismert vállalat jelenti a Berkshire Hathaway fő befektetését. A Geico egy 1936-ban alapított biztosítótársaság, amely főleg a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításban és a casco biztosításban érdekelt, ebben a szegmensben a második legnagyobb jelenleg Amerikában, több mint 28 millió járműre terjed ki a fedezetük. A cég különlegessége, hogy megkerülve a szokásos értékesítési modellt nem alkalmaz közvetítőket, kizárólag direkt módon maga adja el biztosításait ügyfeleinek: korábban telefonon, mostanra pedig interneten. A módszer jelentős költségelőnyt biztosít a Geiconak, ez felkeltette Warren Buffett figyelmét, aki több lépcsőben bevásárolta magát a cégbe, és 1996 óta kizárólagos tulajdonosa a vállalatnak.

A Berkshire beszámolója szerint a mostani negyedéves eredményeiben kiemelkedő szerepet játszik az, hogy sikerült a Geiconál jobb árazási modelleket használni, és növelték a hatékonyságot is: 2022 vége óta negyedével, azaz több mint 10 ezer fővel csökkent a cég munkavállalóinak a száma. A pontosabb előrejelzések és a jobban menedzselt új üzletkötések kombinációjának hála, már csak a befizetések 71 százalékát költik a károk kifizetésére, szemben a két évvel ezelőtti 81 százalékkal.

 A Berkshire Hathaway B osztályú részvényeinek árfolyama az elmúlt 3 évben

Forrás: marketwatch.com

 

Óriás készpénzállomány és részvényportfólió

A kiemelkedő negyedéves eredmény másik forrása a készpénzállományon elért hozam volt. A Berkshire Hathaway tavaly év végén 334,2 milliárd dollárnyi készpénzen ült – összehasonlításképpen a teljes magyar GDP körülbelül 212 milliárd dollár tett ki 2023-ban. Warren Buffett már kilencedik negyedéve, hogy folyamatosan több részvényt ad el, mint amennyit vásárol, azaz ennyi ideje növekszik a befektetésre váró készpénz mennyisége. A 2024-es évben a növekmény 143 milliárd dollárt ért el, főleg az olyan részvényértékesítések miatt, mint amilyen az Apple-ben levő részesedés csökkentése volt. A készpénzen is szépen keresett a Berkshire Hathaway, a rövid lejáratú amerikai állampapírokon elérhető emelkedő hozamok szépen hoztak a konyhára.

Természetesen továbbra is a részvénybefektetések jelentik a vállalat értelmét, Warren Buffett csak a megfelelő befektetési célpontokra (és megfelelő árazásra) vár. A részvényeladások után a portfólióban a következő részesedések jelentették 2024 végén a legnagyobb befektetéseket

:
Részvény neveÉrték milliárd dollárbanA teljes portfólió százalékában
Apple75,128%
American Express4517%
Bank of America29,911%
Coca-Cola Co.24,99,30%
Chevron17,26,40%

 

Változó idők

Ezeken a szokásosnak tekinthető elemeken kívül az is nagyon érdekes, hogy milyen egyéb információkat tudunk még kiolvasni a jelentésből és a hozzá fűzött kiegészítő levélből. Idén például már kimaradt egy félmondat a jelentésből, ami korábban arra utalt, hogy a cég fokozottan figyel a különböző kisebbségekre a munkaerő toborzásai során.

Tavaly még azt írta a jelentés, hogy olyan felvételi eljárásokat alkalmaznak, amelyekkel „beazonosíthatóak a megfelelően kvalifikált jelöltek, és amelyek elősegítik a munkavállalók közt a diverzitást és befogadást”. Az idei jelentésben a mondat első fele változatlanul bent van, a második rész viszont szőrén szálán eltűnt – ebben egyébként a Reuters szerint Buffették nincsenek egyedül, egy sor amerikai cég tüntette el a diverzitásra vonatkozó információit. Az Amazon, a Boeing, a Citigroup, a Ford, a McDonalds, a Morgan Stanley és a Walmart mind csökkentették a nyilvánosság felé kommunikált támogatásukat a hasonló programok iránt (azt már csak mi tesszük hozzá, hogy nyilván nem az etikusabb és hatékonyabb munkaerőtoborzásról mondtak le a vezető amerikai cégek egyik napról a másikra, csak az új Trump-adminisztráció szemében vörös posztó diverzitás nyilvános emlegetését szüntették be).

Az is izgalmas, hogy milyen üzeneteket küldött a világ hatodik leggazdagabb embere a washingtoni kormányzatnak. Warren Buffett nem írt politikai állásfoglalást, ilyet korábban sem tett sosem, de azt viszont levelében leírta, hogy a közös pénzt bölcsen kell elkölteni, és hogy azokról is gondoskodni kell, akik az életben a „rövidebb szalmaszálat” húzták. Mindezt akkor írja, amikor többen is amiatt aggódnak, hogy elszállhat az amerikai költségvetési deficit, köszönhetően az új adminisztráció leginkább fantazmagórikusnak, de megfelelő számításokkal egész biztosan alá nem támasztott intézkedéseinek, lásd adócsökkentések és importvámok rögtönzése.

A Berkshire vezetőjeként Buffett nem a levegőbe beszél: a cég tavaly 26,8 milliárd dollárnyi adót fizetett be, a teljes vállalati oldalról származó adóbevétel 5 százaléka tőlük származott. Főleg az amerikai dollár erejének megóvására hívta fel a veterán befektető a politikusok figyelmét, szerinte a fiskális (azaz költségvetési) őrület többször már a szakadék közelébe lökte a pénz értékét. A pénz értékének megőrzéséhez Warren Buffett szerint kelleni fog mind bölcsesség, mind állandó figyelem a politikusok részéről. Meglátjuk majd, hogy a most színre lépő új politikai garnitúra mennyire lesz képes megfelelni az omahai bölcs intelmeinek...

Szerző: Szepesi László
Címkék:  , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok