A kormánynak igazán az áfa és a vám kiesése fáj

Három hónap alatt 740 milliárdot kártyáztak el külföldön a magyarok

Fotó: clipart.com
2024. szeptember 23. Az idei második negyedévben több mint 740 milliárd forintot költöttek kártyával külföldön a magyarok. És ebben szinte egyáltalán nem látszódhatnak a nyaralási kiadások. A kormány lázasan próbál valamit tenni, közben mindenért a járványt okolják.

Mint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) megállapította: az idén 2023 második negyedévéhez képest a bankkártyás vásárlások darabszáma 10,8, értéke pedig 9,8 százalékkal nőtt, így a negyedévben majdnem fél milliárd kártyás vásárlás történt, mintegy 4,8 ezer milliárd forint értékben. Közben átlagon felüli mértékben növekedtek a külföldi vásárlások, ezek darabszáma éves alapon 17,6 százalékos gyarapodással meghaladta a 48 milliót, értéke pedig 21,7 százalékkal bővült, és elérte a 740 milliárd forintot.


Grafikonunkon meglehetősen látványos a külföldi kártyás költések megugrása. Három év alatt év több mint 2,5 szeresére nőtt a hazai kibocsátású fizetési kártyákkal külföldön lebonyolított vételek értéke. A vásárlások darabszáma közben kétszeresére sem nőtt, így az egy tranzakcióra jutó összeg majdnem 40 százalékkal emelkedett. Az idei második negyedévben ez 15,3 ezer forintot tett ki. Ebből azért látszik, hogy sok apróbb vásárlás is növeli a statisztikát.

A fő mumus a Temu


A külföldi online vásárlások és a külföldi utazási kiadások együttesen a hazai kiskereskedelmi forgalom csaknem 20 százalékát teszik ki – mondta el Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Digitális Fogyasztóvédelem 2024 című konferenciáján. A miniszter a nyitóelőadásában kiemelte, hogy az interneten vásárló népesség aránya Magyarországon nőtt az egyik leggyorsabb ütemben az EU-ban.

A hazai kiskereskedelmi forgalom elszakadt a háztartások fogyasztásától, egyre inkább szolgáltatásokat, illetve külföldről és külföldön fogyasztanak a magyarok a járvány következtében megváltozott fogyasztói szokások miatt – mutatott rá a miniszter. Arra is kitért, hogy a vásárlók harmada tapasztalt problémát a vásárlás során.
Az USA-ban úgy tűnik, már lépnek a kínai online szőnyegbombázás ellen. A kisebb értékű áruk kedvezményes vámkezelésére vonatkozó, úgynevezett de minimis szabály alól – írta meg a VG – a társadalmi egyeztetésen lévő törvénytervezet értelmében kivonnák például a cipőket, elektromos berendezéseket és sok ruhát is. Így gyakorlatilag a Temu és a Shein forgalmának a döntő részét visszavinnék a vámköteles kategóriába.
Hangsúlyozta, hogy meg kell erősíteni a hazai online kiskereskedelmi szereplőket. Ennek érdekében a kormány elindítja a kkv-k digitalizációs és innovációs fejlesztési programját, amely a hazai vállalatok honlapjának fejlesztését, vagy a közösségi médián keresztüli elérhetőség létesítését biztosítaná.

A külföldi webshopok nagy része Nagy Márton szerint azért adja olcsóbban a terméket, mert nem fizet áfát, ami komoly probléma. A költségvetésből mintegy 100 milliárd forint hiányzik a be nem fizetett áfa és vám miatt. A miniszter az MTI tudósítása szerint rámutatott: tavaly a magyarok körében a 15 legismertebbnek számító online kereskedő közül csak 3 volt magyar tulajdonú. A külföldi szereplők (különösen a Temu) jelenléte egyre meghatározóbb. A Temu magyar hirdetéseinek hatósági vizsgálat miatti, áprilisi átmeneti leállásakor a hazai e-kereskedők forgalma 20-70 százalékkal emelkedett, ami jól mutatja a Temu forgalomelszívó erejét – fűzte hozzá Nagy Márton.

Szerző: B.Varga Judit
Címkék:  , , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok