Felepénzből gazdálkodhatunk, az állam rengeteg pénzt eltapsol

2024. július 25. Az adóterhek miatt a magyarok vásárlóereje a felére csökken – állapította meg a GKI. Elemzésük szerint azonban az elvonások a régióban átlagosnak számítanak, nem így az állami költekezés. Az a térségben kimagasló, bár a közszolgáltatások színvonalán nem látszik.

A magas adók nem szükségszerűen rosszak, a kérdés azok hasznosulása – hangsúlyozta a GKI Gazdaságkutató friss elemzésében.  Mint leírták, a kedvezményekre nem jogosultak bruttó bérük 18,5 százalékát fizetik társadalombiztosítási hozzájárulás gyanánt, 15 százalékát pedig személyi jövedelemadó címszóval vonja el az állam. A megmaradó összegből (ami az eredeti jövedelmünk 66,5 százaléka) lehet javakat vásárolni, melyeket jellemzően további 27 százalékos forgalmiadó (áfa) terhel.  Ezzel máris csaknem felére csökken a magyarok vásárlóereje.

A helyzet azonban a GKI elemzése szerint még ennél is borúsabb: a magyar vállalatok nyereségük után 9 százalékos társasági adót fizetnek, munkavállalóik bruttó bére után pedig 13 százalékos szociális hozzájárulási adóval támogatják az államkassza forrásait. Emellett iparűzési adót, extraprofit adót és számtalan egyéb adót is fizetnek a cégek. Ezek óhatatlanul is beépülnek a különböző termékek és szolgáltatások áraiba.

Az uniós átlagnál 3,4 százalékponttal kisebb a magyar állam GDP arányos bevétele, de a 42százalékos magyar szint lényegében megegyezik a többi visegrádi ország átlagával. Míg tehát a bevételeket tekintve átlagosak vagyunk a régióban, az ország GDP-jéhez képest a magyar állam költi a legtöbbet a visegrádi országok közül (GDP-jének 49 százalékát). 2016 óta minden évben mi halmozzuk fel a legnagyobb GDP arányos hiányt a V4-es országok közül, 2023-ban 6,7 százalékos deficitünkkel az unió második legnagyobb költségvetési hiányával rendelkező országa lettünk. A térségben kimagasló állami költekezés – nyomatékosította az elemzés – a közszolgáltatások színvonalán sajnos nem látszik.

Szerző: Azénpénzem
Címkék:  , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok