Erste: szárnyal a lakossági hitelezés, de a vállalati földbe állt

2024. november 4. Több mint 21 százalékkal nőtt az Erste Bank idei első kilenc havi működési eredménye, míg az adózás utáni nyeresége 25 százalékkal 113 milliárd forintra emelkedett. A lakossági hitelezés 60 százalékkal bővült, a vállalati viszont 8 százalékkal visszaesett, a kkv-k esetében 50 százalékos a zuhanás – derült ki a hitelintézet mai sajtótájékoztatóján.

Az Erste működési bevételei 2024 első kilenc hónapjában – a nemzetközi könyvviteli szabványok szerint (IFRS) készített kimutatás alapján – 19 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Ezen belül a díj- és jutalékbevételek 22 százalékkal nőttek, elsősorban az aktív ügyfélszám és a kezelt vagyon növekedésének köszönhetően – mondta Jelasity Radován, az Erste elnök-vezérigazgatója az idei első kilenc hónap eredményeit bemutató sajtótájékoztatón.

A működéssel kapcsolatos kiadások 13 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. Az Erste működési eredménye 183 milliárd forint lett, szemben a 2023-as 150 milliárd forinttal, ami 21,6 százalékos növekedés. A költség/bevétel arány szeptember végére 32 százalék alá csökkent a tavaly szeptemberi 33 százalékról. Az adózás utáni nyereség így az első kilenc hónapban 113 milliárd forint lett, ami 25,7 százalékkal haladja meg a 2023 azonos időszaki 90 milliárd forintos profitot.

A lakossági hitelezés hajtja a bővülést

Az ügyfélhitelek és kötvények állománya 2024. szeptember végén 2,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit (2473 milliárd forint). Az új finanszírozás volumene az első kilenc hónapban 25 százalékkal 344 milliárd forintra nőtt az előző év azonos időszakához képest – mondta Harmati László,  a pénzintézet lakossági területért felelős vezérigazgató-helyettese.

A teljes lakossági hitelállomány 11 százalékkal nőtt egy év alatt, az újonnan kihelyezett állomány az idei első kilenc hónapban 60 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Ezen belül az új lakáshitelek folyósítása a két és félszeresére ugrott 2023 első kilenc hónapjához képest (42 milliárd forintról 106 milliárdra). Harmati László az első félév után még azt gondolta, hogy 2024-ben 1000-1100 milliárd forint új jelzáloghitelt folyósíthat a piac, most viszont úgy látja, hogy biztosan eléri az 1200 milliárd forintot a lakáshitelezés.

A személyi kölcsönöknél 40 százalékkal emelkedett az új folyósítás összege, míg a kisvállalkozók esetében a kihelyezés 4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

Nem úgy a vállalati hitelpiac

A vállalati területen a kötvény- és hitelállomány együttesen 7 százalékkal csökkent egy év alatt, szeptember végén 1102 milliárd forint volt. A vállalkozások továbbra is a korábbinál kevesebb hitelre tartanak igényt, a remélttől elmaradó üzleti környezetben sok cég visszafogja a beruházásokat, sokan a korábban tervbe vett fejlesztésekkel is egyelőre inkább kivárnak. A kis- és középvállalkozásoknál a hitel- és kötvényállomány 9 százalékkal csökkent, a kereskedelmi célú ingatlanoknál 7 százalékkal nőtt (ez is csak egy nagyobb üzlet miatt alakult így), a nagyvállalatok és önkormányzatok esetében 18 százalékkal zsugorodott 2023. szeptember végéhez képest. Az új vállalati kötvények és hitelek volumene 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – mondta Cselovszki Róbert, az Erste Befektetési Zrt. elnök-vezérigazgatója, a vállalati és pénzügyi piacok üzletág vezetője.

A kis- és középvállalkozások esetében jelentős, 50 százalékos az új hitelfolyósítások visszaesése. Míg tavaly 91 milliárd forint kölcsönt vettek fel ezek a cégek, idén már csak 45 milliárdnyit. Várhatóan a 3,5 százalékra csökkentett kamatozású Széchenyi hitel sem hoz fellendülést, a cégek inkább hitelkiváltásra használják majd.

Nagyot nőtt az ügyfélvagyon  

A magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági ügyfélvagyon – befektetés és betét – szeptember végén 6163 milliárd forint volt, ami 20 százalékos növekedést jelent egy év alatt. A megtakarításokon belül a befektetések aránya sosem látott szintre, 71 százalékra emelkedett – hangsúlyozta Cselovszki.

Az állományok gyors növekedése annak is köszönhető, hogy az Erste mára a legdigitálisabb bankká vált Magyarországon az online szolgáltatások terjedelmét és típusait tekintve. Az Erste digitális platformja, a George folyamatosan fejlődik, az ügyfelek több mint 30 féle terméket vehetnek igénybe online, minden második terméket digitálisan adja el a pénzintézet. Az Azénpénzem.hu kérdésére Harmati László elmondta: a nyugdíjpénztári megtakarítás indítását is 70 százalékban online értékesíti a pénzintézet.
Az Ersténél a digitálisan aktív lakossági ügyfelek aránya szeptember végére elérte a 73 százalékot. Az ügyfelek 76 százaléka kizárólag a mobiltelefonját használja bankolásra, míg további 13 százalék a George Webet is igénybe veszi a George App mellett. 

Szárnyal az ETF

Az Ersténél a befektetett és kezelt vagyon az elmúlt egy évben a piaci átlagot meghaladó mértékben gyarapodott, az idei első kilenc hónap végére 24 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, meghaladva az 5000 milliárd forintot. A privátbanki üzletág szeptember végén már 1200 milliárd forintos vagyont kezelt. Az Erste által kezelt befektetési alapok eszközértéke meghaladja a 2930 milliárd forintot. Az összeg harmada fenntartható (ESG) befektetési alapokban van. Az elmúlt egy évben nagyot nőtt a kereslet az ETF-ek (tőzsdén jegyzett befektetési alapok) iránt. Az Erste által kezelt állomány csaknem a duplájára nőtt tavaly szeptemberhez képest. Az Ersténél több mint 800 féle ETF érhető el, ezekből 250 Magyarországon regisztrált alap.

Vissza a lakóingatlan-fejlesztésbe

Évtizedes kihagyás után ismét lakóingatlan-fejlesztést finanszíroz az Erste – mondta Cselovszki. A bank több mint 12 milliárd forint értékű hitelszerződést írt alá a WING leánycégével, a LIVING-gel a 257 lakásos Római Park kivitelezési munkáinak finanszírozására, amely hozzájárul a fővárosi újlakás-kínálat bővítéséhez a következő években. Az óvatos újrakezdést támogatta, hogy a Római Park által nyújtott kiemelkedő fenntarthatósági kritériumok tökéletesen illeszkednek a bank ESG céljaihoz is. A lakóparkot várhatóan 2026-ban adják át, de már elkezdődött a lakások értékesítése, az átlagos négyzetméterár 1,3 millió forint – tette hozzá Cselovszki az Azénpénzem.hu kérdésére.

Szerző: L.J.
Címkék:  , , , , , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok