Egyre súlyosabb a helyzet az építőiparban
2025. június 30. A nyár kifejezetten őszies hangulatot hozott az építőipari cégtrendbe: gyenge alapítási aktivitás, emelkedő felszámolási arány és a tavalyinál is mélyebb cégszámcsökkenés jellemezte az időszakot. Az Opten elemzése szerint a helyzet még a tavalyinál is sokkal rosszabb, és kilátás sincs javulásra.Az Opten adatai alapján május végére közel 1 000 vállalkozással lett kevesebb az építőiparban, mint év elején. ami az elmúlt évek leggyorsabb ütemű cégfogyása az év első öt hónapjában. Mint megállapították, a visszaesés immár kilenc hónapja tart, és már most mélyebb, mint 2024 azonos időszakában. Arányaiban az egyéb építmények építése szenvedte el a legnagyobb veszteséget, de a lakó- és nem lakóépületek építése sem maradt le sokkal.
A május hónap általában élénkülést szokott hozni az alapításokban, de 2025-ben ez a szokásos szezonális fordulat elmaradt. Az új cégek száma a céginformációs szolgáltató adatai szerint május végéig az elmúlt négy év legalacsonyabb értékét hozta. Ugyanakkor két szegmens – a lakóépület-építés és a speciális szaképítés – enyhe növekedést mutatott az előző év azonos időszakához képest, ami megakadályozta a további csökkenést. Mindez azonban nem hozott érdemi fellendülést, az emelkedés mértéke olyan szerény volt, hogy a trendfordulót nem indokolja.
Koji László, az ÉVOSZ elnöke, az INCONEX Kft. igazgatója elmondta: a szakmai szervezet további cégmegszűnésekre számít, elsősorban a lánctartozás növekedése miatt. Fellendülés pedig a második félévben sem várható.
A megszűnések struktúrája – állítja az Opten – már nem csupán leépülésről, hanem válságszerű állapotról árulkodik. A májusi adatok szerint a társas vállalkozások háromnegyede felszámolás révén szűnt meg. A kényszertörlésekkel együtt ez az arány közelíti a 90 százalékot, míg a végelszámolás, mint önkéntes és rendezett kilépési forma, már gyakorlatilag eltűnt. Tíz megszűnésből tehát kilenc rendezetlen formában történik, vagy pénzügyi ellehetetlenülés, vagy adminisztratív megszűnés okán. Ráadásul az újonnan induló cégbírósági eljárások száma sem csökken, így a közeljövő sem ígér enyhülést. Ez nemcsak a statisztikák szintjén, de a piaci bizalom terén is romboló hatású, az ágazat már nemcsak gyengélkedik, hanem kiszámíthatatlanná is válik.
Szerző: Azénpénzem
Címkék: ipar, épőiipar, Opten, cégalapítás, felszámolás, kényszertörlés