Gyorsuló hanyatlás jelei mutatkoznak

Egyre rosszabb a helyzet a gazdaságban

2024. augusztus 23. Ismét egy olyan adatot tett közzé a KSH, ami a vártnál is sokkal rosszabb lett. A visszaeső építőipari teljesítményről és ipari termelésről, megugró inflációról és gyengélkedő bolti forgalomról, valamint gazdasági növekedésről árulkodó számok után a gazdaság egyik motorját jelentő beruházások is döbbenetes mínuszt mutatnak.

Hiába igyekszik a kormánypropaganda egyre azt harsogni, hogy itt minden csodálatos, mint arról korábban hírt adtunk: sorra jelennek meg azok a tények és adatok, amelyek ezt cáfolják. Csak az elmúlt néhány napban visszaeső építőipari teljesítményről és ipari termelésről, megugró inflációról és gyengélkedő bolti forgalomról és gazdasági növekedésről árulkodtak a számok. A legfrissebb adat sem ad okot örömre. Sőt.

Mint a KSH jelentette, az idei második negyedévben a nemzetgazdasági beruházások teljesítménye a szezonálisan kiigazított adatok szerint 14,5 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A beruházások csökkenéséhez a legnagyobb mértékben a feldolgozóipar, a szállítás, a raktározás, valamint a kereskedelem járult hozzá. A visszaesést a közigazgatás, az energiaipar, illetve az ingatlanügyletek növekvő beruházási aktivitása mérsékelte.
 

Minden várakozást sikerül alulmúlni

 
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint az adatok alapján a vártnál is rosszabbul szerepelt a gazdaság egyik motorja. Hangsúlyozta, hogy a friss adatok önmagukban is nagyon gyengék, ráadásul azt is mutatják: egyre rosszabb a helyzet. Az első negyedévben a nyers adatok 9,6, a tisztított számok pedig 9 százalékos visszaesést mutattak éves összevetésben. (Most a nyers számok 16,8 százalékos zuhanást jeleztek.)

Az első negyedévhez képest a csökkenés 7 százalékos volt, ami gyorsuló hanyatlást jelent, hiszen az idei első negyedévben 2023 utolsó három hónapjához viszonyítva még „csak” 5,4 százalékos volt a visszaesés. A nemrég megjelent GDP-adatok alapján számítani lehetett a gyenge beruházási számokra, ám a most megjelent tényadatok egyértelműen kedvezőtlen képet festenek a gazdaság helyzetéről – értékelte a friss adatokat az elemző.

Németh Dávid közölte, hogy a beruházások csökkenésében szerepe van a kormányzati költések visszafogásának. Emellett az is látszik, hogy a magánszektor is bizonytalan a kilátásokat illetően, ezért kevesebb új fejlesztésre szánja el magát. Úgy véli, ezt mutatja egyebek mellett az is, hogy a hosszú távú, fixbázisú beruházási index a hat évvel ezelőtti szinten van.

Ez a folyamat Németh szerint a középtávú GDP-kilátásokat is rontja, mivel a beruházások hiánya visszafogja a hozzáadott érték növekedését. A szakember szerint éles fordulat egyelőre nem látszik a bizalmi indexekben, így a trendszerű fejlődés a beruházásoknál nem várható. A K&H elemzője azért igyekezett némi bíztató kilátással is kecsegtetni. Az előbbiek zárásaként ugyanis jelezte, némi lendületet kaphatnak a beruházások a tervezett külföldi befektetéseknek köszönhetően. Illetve, a konjunktúra élénkülése is támaszt adhat a növekedésnek.

A kormány további nyírbálást tervez


Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a napokban adott, többek között a lakossági megtakarításról is szóló hatalmas interjúban tulajdonképpen beletörődően arról beszélt, hogy a GDP-t egyértelműen a fogyasztás hajtja (amúgy – mint az a szavaiból szintén kiderült –, az sem igazán). Ebből következik szerinte, hogy míg a beruházások és az export negatívan, addig a kiskereskedelmi forgalom, a turizmus és a szolgáltatások pozitívan hatnak a növekedésre. 

Kifejezetten aggasztónak tűnik, hogy a miniszter kormányzati cash flow problémáról, a likviditás „optimalizálásáról” beszélt. (A cégeknél és a háztartásokban ez nagyjából azt jelenti, hogy túlnyújtózkodtak a takarón, bármikor beüthet egy krach.) A kilátásokkal kapcsolatban sem vázolt sok bíztatót Nagy Márton. Mint elmondta, a gazdasági kabinet már több körben vizsgálta az egymilliárd forint feletti beruházások lehetséges átütemezését 2024-ről 2025–2026-ra, és most tekintik át, hogy miként tudnak eltolni beruházásokat 2025-ről 2026–2027-re.

Nézze meg karikatúránkat is

Ha ezt hasznosnak találta, lájkolja és kövesse az azénpénzem facebook oldalát!

Szerző: B.Varga Judit
Címkék:  , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok