Egyre idősebb autókat lopnak el
2013. április 16. Nagyon sokan azért nem kötnek cascót, mert azt hiszik, csak az értékesebb és újabb autókat lopják el. A statisztikák pedig azt mutatják, hogy ez egyre inkább nincs így.Az autósok háromnegyede kevéssé tart tőle, hogy áldozattá válik, és továbbra sem köt biztosítást lopás ellen. Egyre tartja magát ugyanis az a nézet, hogy csak az értékesebb és újabb autókat lopják el. A kis- és középkategóriás autók tűnnek el legnagyobb számban, és egy-egy idősebb autó akár fontosabb célpont is lehet, mivel immár nehezen beszerezhető alkatrészekkel üzemel – állítja azonban Csikós Dániel, a Genertel vezérigazgatója. Az ellopott autók többsége ma már alkatrészforrásként végzi, így nem meglepő, hogy tízből kilenc autó soha nem kerül elő.
A Genertel adatai az ellopott autók rohamosan növekvő átlagéletkoráról tanúskodnak. Míg a társasághoz beérkező lopáskár-bejelentésekben szereplő autók átlagéletkora 2010-ben még 3,9 év volt, ez az érték 2011-ben 4,7-re, míg 2012-re már 5,4 évre nőtt, és a listán 2011 óta egyre nagyobb arányban szerepelnek a tíz év feletti lopott kocsik.
A márkáknál sem az a helyzet, mint amit sokan gondolnak. A rendőrségi statisztika szerint például a BMW a 2011-es ötödik helyről tavaly a kilencedik helyre csúszott vissza. A lopási toplistán 2012-ben a Volkswagent a Suzuki, az Opel, a Ford és a Renault követte.
Mint arról korábban írtunk, az autólopások számának csökkenő trendje 2011-ben megtört, tavaly pedig kifejezetten megugrott ez a bűncselekmény. A válság miatt megnőtt az igény az olcsó autójavításokra, egyre többen ellenőrizetlen sufniműhelyekbe hordják a kocsijukat. Márpedig az olcsó javítást sokszor a legolcsóbb alkatrésszel lehet csak megoldani, a lopottal. Azzal pedig, hogy egyre idősebb és kevésbé presztizs kategóriába tartozó kocsikat kötnek el, az átlagérték csökken. A károsultak számára azonban sokkal nagyobb lehet az érvágás.
Címkék: autólopás, autójavítás, garázsműhelyek, rendőrség, Genertel, casco