Döntött a kamatról az MNB
2025. május 27. Továbbra is 6,5 százalékon marad a jegybanki alapkamat – erről döntött ma az MNB Monetáris Tanácsa. Az elemzők nem is vártak mást, előrejelzésük szerint még hónapokig nem lesz lehetőség a csökkentésre.A várakozásoknak megfelelően nem változtatott ma a jegybanki alapkamaton az MNB Monetáris Tanácsa, az továbbra is 6,5 százalékon marad. A kamatfolyosó két széle szintén változatlan maradt: 5,50, illetve 7,50 százalékon.
Varga Mihály, az MNB elnöke a döntést indokolva elmondta: áprilisban az infláció 4,2 százalékra, a maginfláció 5 százalékra mérséklődött. Az éves fogyasztóiár-index csökkenéséhez a termékek széles köre hozzájárult. Az áprilisi átárazások mértéke az iparcikkek és a piaci szolgáltatások esetében a historikus átlag feletti volt. Az élelmiszerek esetében az átárazás elmaradt a historikus átlagtól, részben az árrések március közepén bevezetett hatósági korlátozása következtében. Mind a lakossági, mind a vállalati árvárakozások csökkentek, azonban továbbra is magas szinten alakulnak. (Áprilisban 9 százalék körül voltak.)
Márpedig a várakozások mérséklése kulcsfontosságú az inflációs cél elérése szempontjából – hangsúlyozta a jegybankelnök. Hozzátette: az infláció elleni küzdelem még nem ért véget. Az elmúlt hónapokban hozott intézkedések rövid távon tudják kifejteni a hatásukat. A cél tartós eléréséhez az inflációs várakozások horgonyzására van szükség. Továbbra is óvatos és türelmes monetáris politikára van szükség. A jegybank a pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá az inflációs várakozások horgonyzásához és az inflációs cél fenntartható eléréséhez – mondta Varga Mihály.
Hangsúlyozta: azzal tudja a jegybank legjobban segíteni a gazdasági növekedés feltételeinek megteremtését, ha árstabilitás van Magyarországon. Az infláció jelenleg az MNB-s célon kívül esik, ez még nem az a helyzet, amikor olyan típusú kérdéseket fel kell vetni, hogy szükség van-e kamatcsökkentésre a gazdasági növekedéshez – felelte újságírói kérdésre. Hozzátette: az elmúlt 12 negyedévből 7 negyedévben csökkent a magyar GDP. Mélyebb elemzések kérdése, hogy ez miért következett be (vannak ilyenek az MNB-ben). De a jegybank legfontosabb mandátuma az árstabilitás elérése.
Nagy János, az Erste Bank elemzője szerint az alapkamat módosítására a következő hónapokban nincs kilátás. A világ vezető jegybankjainak és a régiós központi bankok várható kamatpályáinak figyelembevételével, valamint a hazai folyamatok kedvező alakulása esetén ugyanakkor továbbra is lát esélyt egy-két kamatcsökkentésre az év végén.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője úgy látja, a nyár folyamán sem változik az alapkamat szintje. Szeptember lehet az első izgalmasabb döntés, amikor napirendre kerülhet egy esetleges csökkentés. Az év végére egy, maximum két kamatmérséklésre látnak esélyt a mostani kilátások szerint. Ennek eredményeként 6-6,25 százalékos lehet a december végén az alapkamat – tette hozzá.
Szerző: L.J.
Címkék: MNB, Monetáris Tanács, alapkamat, jegybank, infláció, GDP, gazdaság, növekedés, fori, forint, árfolyam
Kapcsolódó anyagok
- 2025.06.11 - Még nőtt is az infláció májusban
- 2025.06.04 - Gyengülni fog a forint
- 2025.05.28 - Nyáron még biztosan érvényben marad az árrésstop
- 2025.05.23 - Árfolyamválságot hozhat a választási pénzszórás
- 2025.05.09 - Hiába az árrésstop, a vártnál magasabb lett az infláció
- 2025.04.28 - Újabb árkorlátozás: el se hinné, mennyit drágultak ezek a termékek
- 2025.04.10 - A választások után drágul a mobil, a net
- 2025.04.09 - Célba ért a fenyegetés, így csökkentik díjaikat a bankok
- 2025.04.08 - Márciusban megállt a drágulás
- 2025.04.03 - Kevesebb kamatot ad az állam a pénzünkre
- 2025.02.25 - Kamattartással búcsúzott Matolcsy
- 2025.02.06 - Nagyot ugrott a januári infláció
További kapcsolódó anyagok