A lánctartozások összege elérte a 260 milliárd forintot

Bajban az építőipar, újabb pocsék év következik

Fotó: Bencze-Kiss Kata
2025. március 13. Két év visszaesés után 2025-ben folytatódik az építőiparban a termelés csökkenése, így ez már a harmadik lejtmenetes éve lesz az ágazatnak – derül ki az ÉVOSZ helyzetértékeléséből. Minden alágazatban a fizetőképes kereslet csökkenése várható. Az újonnan kötött tervezői és kivitelezői szerződések volumene jelenleg 50 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt.

Míg 2023-ban 5,3 százalékkal, 2024-ben 0,4 százalékkal esett vissza az építőipari termelés volumene az előző évhez képest, 2025-ben sem lehet növekedésre számítani. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) szerint tovább csökken majd a termelés volumene, így ez már a harmadik lejtmenetes éve lesz az építőiparnak.

Idén kevesebb állami és önkormányzati megrendelésre lehet számítani. A lakosság az első félévben továbbra is kivár a jelentősebb beruházásaival. 2024. év elejétől kínálati piac jellemzi az építésgazdasági értéklánc (tervezés, kivitelezés, projektmenedzsment, épület-üzemeltetés és -fenntartás, építőanyag-gyártás, építőanyag-kereskedelem) egészét.

Kevesebb lakás épül

Jelenleg nagyságrendileg 15 ezer lakás, új építésű lakóingatlan kivitelezése folyik. Ebből 2025-ben megközelítőleg 10-12 ezer készülhet el a mostani szerződésekből kiindulva, ami jelentős csökkenés. (A KSH adatai szerint tavaly az egy évvel korábbinál 29 százalékkal kevesebb, 13295 új lakás épült.) Ezzel párhuzamosan körülbelül 180 ezer lakást újíthatnak fel. A lakásfelújítást az ÉVOSZ által is szorgalmazott Otthonfelújítási Program és a vidéki otthontámogatási program erősítheti fel, aminek a hatása az év elején nem prognosztizálható – írja az ÉVOSZ elemzésében.

Aggodalomra ad okot, hogy jelenleg 50 százalékkal alacsonyabb az újonnan kötött tervezői és kivitelezői szerződések volumene, mint egy évvel ezelőtt. A rendelésállomány egy része ráadásul nem ebben az évben, hanem a későbbi években valósul meg.

Csökkenő jövedelmezőség

A várható teljesítmény mögött 2025-ban is komoly nehézségek húzódnak meg. A magas hitelkamatok helyenként ellehetetlenítik a piaci helyzetet. Emellett a képzett munkaerő hiánya, az alapanyagok áremelkedése szintén mérsékli az ágazat teljesítményét. A gyenge forint árfolyam növeli a jelentős import termékek költségeit.

A lánctartozás mértéke 2024-ben folyamatosan növekedett. A benyújtott vállalkozói számlák 10 százalékát továbbra sem fizetik ki határidőre, 5 százalék pedig lánctartozásba kerül. A becslések szerint 2024 végére a lánctartozási összeg elérte a 260 milliárd forintot.

Az építési ágazat jövedelmezőségi helyzete 2016-2019. között javult, átlagosan 15 százalék volt, de nagy szóródást mutatott. 2021-ben a járványhelyzet és a nem várt mértékű magas építőanyagár-emelkedések hatására romlott az ágazat árbevétel-arányos jövedelmezősége, amit 2022-ben az orosz-ukrán háború negatív hatása tovább rontott. Az ÉVOSZ becslése szerint 2024-ben átlagosan 8-10 százalék volt az ágazat jövedelmezősége, ami 2025-ben várhatóan tovább csökken majd.

További áremelkedés jön

Az építőanyagok árainál 2025. év első felében stagnálást, 2025. év második felétől 5-6 százalék körüli árnövekedést vár a szalmai szervezet. A tervező és kivitelező vállalkozások 6-7 százalék körüli áremelést terveznek, amit a piac nem biztos, hogy elfogad.

Csökkenő foglalkoztatás

A munkaerőpiacot 2022. végéig elsődlegesen az extenzív, a létszámtöbblettel történő munkavégzés jellemezte. A járvány időszaka és a bőséges munkalehetőség csaknem visszafogta a foglalkoztatási hatékonyság növekedését, a foglalkoztatás extenzív bővítési lehetőségei kerültek előtérbe, ami csak részleges megoldást jelentett a megfelelő építőipari kapacitás rendelkezésre állásához. A kevesebb munka számos vállalkozásnál a segédmunkási létszám csökkenésével jár. A szakmunkásokat és mérnököket a vállalkozások szeretnék megtartani.

Az építőipari munkaerőpiacot 2024-ben is erősen sújtotta a 2008-2014. évek intenzív munkaerő elvándorlása, a munkaerő elöregedése, a generációváltás nehézségei és az iskolarendszerből kikerülő szakemberek alacsony száma. 2025. évben várhatóan a szakmából nyugdíjba vonulók száma meghaladja az építőipari munkaerőpiacra belépők számát mintegy 20 ezer fővel. Az építési ágazatban továbbra is a nemzetközi munkaerőpiacon kell versenyben lenni a képzett munkaerőért.

Új zöld program kellene

Az ÉVOSZ szerint a lakásépítés területén kiemelten fontos lenne az MNB zöld otthonteremtési programjának újraindítása, mely a magasabb inflációs környezetben is kedvező kamatozású hitellel segíti a lakásépítést. A lakásállomány műszaki állapotából kiindulva is indokolt lenne a támogatási programok 35 év feletti korosztályra való kiterjesztése, azaz a felnőtt lakosság életkorától független támogatási rendszer működtetése.

Az elemzés szerint 2025 legnagyobb kihívása az egész építésgazdasági értéklánc szereplői számára a hatékonyság javítása. Ennek első eleme a projektek jobb előkészítése a költségcsökkentés, a képzés, a munkaerő kiváltásának módozatai. A fenntarthatóság, a hulladékgazdálkodás, a zöld építés, a digitalizáció és a technológiai korszerűsítés a keresletkorlátos piaci körülmények között nagy kihívás elé állítja az ágazatban vállalkozókat

Ha ezt érdekesnek találta, lájkolja és kövesse az azénpénzem facebook oldalát, és látogassa meg máskor is közvetlenül honlapunkat!



Szerző: Lovas Judit
Címkék:  , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok