Az MNB nem kér senkit megtakarítása pénzzé tételére
2024. június 10. Ismét telefonos csalási kampányt indítottak magukat a jegybank munkatársainak hazudó kiberbűnöző – tudatta a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Ezúttal a megtakarítási életbiztosításokra vetettek szemet a bűnözők. Már volt, aki rávettek, hogy kápéban vegyen fel mindent és fizessen be egy bitcoin automatába.Már nem egy telefonos csalási kampány indult a jegybank nevével visszaélve. Legutóbb az MNB számait klónozva támadtak. Most a kíberbűnözők a jegybank nevében azzal hívják fel az ügyfeleket, hogy gyanús pénzmozgásokat észleltek azoknak a megtakarítási életbiztosításukat kiegészítő, úgynevezett eseti számláján vagy értékpapírszámláján.
A rendszeres vagy eseti díjas befektetési jellegű (unit-linked) életbiztosítások kiegészítőjeként több biztosító olyan – a banki folyószámlához hasonlító – eseti számlát kínál, amely révén az ügyfelek rövid távra, könnyen kivehető módon kamatoztathatják megtakarításaikat. A befektetés típusától függően ugyancsak viszonylag gyorsan pénzzé tehetők a befektetési szolgáltatóknál vagy bankoknál meglévő értékpapírszámlákon lévő megtakarítások.
Az MNB-hez érkezett ügyfélpanaszok szerint a csalók egyes esetekben rávették a fogyasztókat biztosítói vagy tőkepiaci megtakarításaik készpénzben való kivételére. Annak érdekében, hogy azt „biztonságba helyezzék”, azt befizettették velük egy általuk megadott ATM vagy bitcoin automatánál. A bűnözők telefonhívásaik során az ügyfeleket folyamatosan nyomás alatt tartották, és megtiltották nekik, hogy azokról családjukat vagy bárki mást tájékoztassanak (arra hivatkozva, hogy ez büntetendő cselekmény lenne). Meséjük elhitetésére és annak nyomatékosítására szükség esetén „rendőrt” (valójában tettestársat) is bekapcsolnak a telefonbeszélgetésbe.
Mint az MNB (ismét) nyomatékosította: munkatársai nem keresnek meg telefonon ügyfeleket biztosítói, tőkepiaci megtakarításaik „biztonságba helyezése” érdekében és nem hívnak segítségül „rendőröket” sem az ügyfelek meggyőzésére. Ilyen megkereséseknél érdemes (az ügyfél bizalmas adatainak megadása nélkül) pontosító kérdéseket feltenni, gyanú esetén megszakítani a kapcsolatot és az ismert (az adott biztosító, befektetési szolgáltató, bank honlapján is feltüntetett) ügyfélszolgálati telefonszámon, illetve az MNB ügyfélszolgálatán érdeklődni.
Szerző: BVJ
Címkék: csaló, jegybank, MNB, megtakarítás, készpénz, ATM, bűnözők
Kapcsolódó anyagok
- 2024.09.03 - Ingyenpénz a bankból? Valakik tényleg jól járhattak
- 2024.08.21 - Most igazán rafináltan támadják az OTP ügyfeleit a csalók
- 2024.07.26 - Most aztán tényleg reszkethetnek az online csalók?
- 2024.07.23 - Többeknek marad pénze a hó végén a Provident szerint
- 2024.07.22 - Külföldön bankkártyázik? Ezeket érdemes tudnia
- 2024.07.18 - Az MNB elvárja, hogy tiltható legyen az online kölcsönigénylés
- 2024.06.14 - Visszavonta egy követeléskezelő engedélyét az MNB
- 2024.06.12 - Ne higgyen a rendőrségtől jövő sms-nek!
- 2024.06.10 - Egyre támadnak a csalók
- 2024.06.07 - Itt a legújabb módszer, amivel a csalók próbálkoznak
- 2024.06.04 - A sportfogadásra is lecsapnak a csalók
- 2024.05.30 - Megnézték, ki válhat a kibercsalók áldozatává
- 2024.05.15 - Milliókat bukott, pedig csak használt ruhát akart eladni
- 2024.05.02 - Ismét jegybanki számokról telefonálnak a csalók
- 2024.04.23 - Jegybanki vírusirtó? Ez bizony méretes átverés
- 2024.04.18 - Jókora kártyacsalós bűnszövetkezetet csíptek fülön
További kapcsolódó anyagok