Az ethereum harca az elfogadtatásáért
Fotó: clipart.com
Majdnem 40 százalékkal emelkedett a piaci kapitalizáció alapján második legnagyobb kriptodeviza értéke a múlt héten. Az ethereum az előző hetet még 1800 dollár körül kezdte, és alig 7 nappal később már 2500-nál tart, ami igazán figyelemre méltó teljesítmény. A forgalom is elég komolynak mondható volt, a héten összesen 140 milliárd dollár értékben forogtak az érméből, főleg szerdán és pénteken volt erős a kereskedelem.
Alulteljesítő érme
Meglepő módon ezt a pozitív felfutást a kriptopiac iránt érdeklődők közül többen csak fáradt legyintéssel vették tudomásul, mondván, hogy megint próbálkozik, de továbbra sem tud megindulni igazán az ethereum. Akik így gondolkodnak, arra mutatnak rá, hogy ez az érme az elmúlt 12 hónapban már kétszer is volt 4 ezer dollár környékén, azaz a nagy mostani siker után is bőven elmarad a néhány hónapja elért értéktől. Vele összehasonlítva a bitcoin érméje jobban teljesített, a vezető kriptodeviza árfolyama 100 ezer dollár felett jár jelenleg is, ami nagyon megközelíti a valaha elért legmagasabb értékét.
Az ethereum árfolyama az elmúlt 12 hónapban
Az összehasonlítás akkor lesz végképp szomorú az ethereum számára, ha megnézzük, hogy a 4000 dolláros álomhatárt már sikerült 3 évvel ezelőtt elérnie egyszer, szemben a bitcoinnal, amely 3 éve még nagyon távol volt a mostani szintjeitől. Magyarán akár nagyság szerint, akár árfolyam szerint vizsgáljuk a kérdést, az ethereum lemaradt az elmúlt időszakban a bitcointól. Azok például, akik óvatosságból diverzifikálni akarták portfoliójukat és nem csak egyetlen egy kriptodevizát akartak tartani, rosszabbul jártak, ha bitcoin befektetéseiket részben a második legnagyobb érmére váltották.
Ellenőrzési különbségek
A bitcoinnal való összehasonlítás azonban nem redukálható csupán a mostani árfolyamhelyzetre. Valójában látnunk kell, hogy az ethereum a bitcoinétól nagyon eltérő céllal, más technikai lehetőségeket használva jött létre. Az „ős” kriptodevizának tekinthető bitcoin már 2009-ben elindult, az ethereum 2015-ben lépett a szélesebb nagyközönség elé. A céljuk meghatározhatóan más és más: míg a bitcoin a hagyományos pénzügyi rendszerektől független értékmegőrző szerepet kíván betölteni, addig az ethereum a hagyományos pénzügyi rendszerek digitális átalakításában kaphat komolyabb szerepet. Ennek az újfajta megközelítésnek is köszönhető az érme relatíve korai felfutása, és részben az is, hogy a korai siker ellenére nem menetel a bitcoinnal együtt felfelé az árfolyam.Érdemes a technikai részleteket picit alaposabban körbejárni, hogy jobban megérthessük, mi mozgathatja a befektetők fantáziáját. Az közös eleme mindkét érménék, hogy az összes tranzakciót és ebből eredően a mostani számlaegyenlegeket egy digitális főkönyvön, az úgynevezett „blokkláncon” tárolják. Az eltérés ott van, hogy milyen módon kerülnek fel a tranzakciók a blokkláncra, az egyes felhasználók által jelentett adásvételeket miként ellenőrzik.
A bitcoin mögött egy relatíve robusztus ellenőrző rendszer áll, ami megköveteli a felhasználóktól, hogy a számítógépük értékes erejét és idejét bonyolult ellenőrző számításokra használják. A felhasználók gépeinek ezen erőfeszítéseit hívják „munkabizonyításnak”. A megoldás népszerű, mert ingyen kaphat a felhasználó bitcoint fizetségként, hátránya viszont, hogy a rendszer népszerűségének növekedésével óriási mértékben megnövekedett az energiaigénye, a tranzakciókat ellenőrző számítógépek sokasága (a szerver farmok) feneketlen energiaéhségükkel vetetik észre magukat, ami a klímaváltozás idején nem tűnik fenntartható útnak.
Ezzel szemben az ethereum már több éve átállt egy másik rendszerre, ahol másként ellenőrzik és hagyják jóvá a tranzakciókat. Itt az egyes felhasználók letétbe helyeznek a saját pénzükből valamennyit (ez a biztosíték, hogy jól fognak dolgozni), majd az ennek nyomán megszerzett jogosultsággal relatíve egyszerű számítások révén ellenőrzik a jóváhagyásra beterjesztett tranzakciókat. Ha kiderül, hogy az ellenőrzést végrehajtó tévedett vagy csalt volna, akkor a letétbe helyezett érméiből veszít valamennyit. A rendszer előnye, hogy összehasonlíthatatlanul kevesebb energiát fogyaszt, mint a bitcoin rendszere, így jobban skálázható, azaz akár a mostaninál sokkal nagyobb tranzakciószámot is könnyen ki tudna szolgálni.
Tokenizáció, a valós értékek digitalizációja
Márpedig lenne is olyan felhasználási terület, ahol a nagyságrendi növekedés indokolt lehetne. Az ethereum technikai felépítése ugyanis egy komplexebb elven működik, mint a bitcoiné. Utóbbinál csak az értékmegőrzése volt a lényeg – gyakorlatilag arra szánták, hogy a digitális világ aranya legyen. Az ethereum viszont képes „okos szerződések” nyilvántartására és azok eredményeinek könnyed átvételére a saját blokkláncára. Az okos szerződések lényegében digitális leképezései a való világban előforduló összetett tranzakcióknak, kezdve egy részletfizetéstől egy feltételek teljesítését követő kifizetésen át egészen egy komplex értékpapír ügyletig.Azaz a bitcoin rendszere azt tudja csak jól és könnyen rögzíteni, hogy valaki egy adott időpontban ennyi dollárért ennyi bitcoint vett. Az ethereum viszont olyat is tud, hogy a vásárló az árat két egyenlő részletben fizeti meg, ekkor és ekkor. Vagy tud olyat is, hogy a külkereskedelemben oly fontos akkreditív finanszírozást leképezi, amikor a kifizetést attól teszi függővé, hogy bemutattak-e egy igazolást az áruk leszállításáról. Végül elvileg arra is képes az okos szerződés, hogy leképezze például egy államkötvény életútját, a vásárlástól a különböző időpontokban történő kamatfizetésen át egészen a végső visszafizetésig.
Ez az okos szerződés a blokklánccal együtt jelentheti a hagyományos pénzügyi tranzakciók digitalizációjának egyik útját, amikor a valós eszközöket „tokenizáljuk”, azaz a blokkláncon tároljuk. Az a kriptorendszer, amely ebben a legjobb lesz, óriási népszerűséget fog szerezni, nem feltétlen a kisbefektetőknél, hanem az intézményi felhasználók közt. Ebben a versenyben az ethereum más felépítésének és szemléletének köszönhetően sokkal előnyösebb helyzetben van más kriptoérmékhez képest, ennek is köszönhette az árfolyama korai felfutását.
Két út, két árfolyam
Mostanra tehát azt kell látni, hogy hiába tűnik mindkét kriptodeviza nagyon hasonlónak egymáshoz, a bitcoin és az ethereum nagyon eltérőek mind működésük, mind megcélzott hosszú távú felhasználásuk terén. A bitcoin árfolyamát a pillanatnyi spekuláció jobban mozgatja és könnyebben hajtja fel és le az árakat. Az ethereum jövője attól függ igazán, hogy sikerül-e áttörést elérni, és nagy volumenben digitális átállásra bírni a bankokat. Már léteznek ethereum alapú blokkláncon amerikai állampapírok körülbelül 5 milliárd dollár értékben. Ha komolyabban elterjedne a tokenizáció, akkor ennek a nagyságrendnek a százszorosával is számolni lehetne, ami hasonló módon növelné az ethereum lánc által végzett ellenőrzések növekedését, és így az érme iránti keresletet is. A bitcoin ma jobban teljesít, az ethereum számára az igazi kilövést majd az adja meg, ha a pénzügyi szektor valóban el kezd áttérni a digitális nyilvántartásra.Ha ezt hasznosnak találta, lájkolja és kövesse az azénpénzem facebook oldalát, és látogassa meg máskor is közvetlenül honlapunkat!
Szerző: Szepesi László
Címkék: ethereum, bitcoin, kriptodeviza, blokklánc