Emelkedő kgfb díjakra kell számítani
2014. október 1.
Emelkedő díjakra számíthatnak az autósok az egy hónap múlva kezdődő kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) kampányban. A korábbi évek díjcsökkenése már tavaly megállt, az pedig nem sok jót vetít előre, hogy a biztosítók tavaly 18,7 milliárd forintot vesztettek az üzleten. Idén már csak az autósok kevesebb mint a fele érintett a kampányban.
Egy hónap múlva startol a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) kampány, ahol várhatóan díjemeléssel kell majd szembesülniük az autósoknak. A szektorban már régóta beszédtéma, hogy a sok éven át tartó díjcsökkenés nem folytatható, tavaly 5-10 százalékos díjemeléssel is találkozhattak a vezetők. Nem véletlenül fogott már akkor vastagabban a biztosítók ceruzája, hiszen az MNB adatai szerint 2013-ban brutális veszteséget kellett a biztosítóknak elkönyvelniük ebben az üzletágban. A stagnáló díjbevétel mellett az előző évi 115 ezerről 126 ezerre nőtt a károk száma, ráadásul egy kárra a 2012-es 452 ezer forint helyett már átlagosan 468 ezer forint jutott. A biztosítók szokásos biztosítástechnikai vesztesége a kgfb üzletágon így 2013-ban 18,7 milliárd forint lett, míg a vállalkozási veszteség hatmilliárd forint.
Már a tavalyi kampányban is jeleztük, hogy megszakad az évek óta tapasztalt trend, és a díjak érdemben nem fognak tovább csökkenni – mondta Sebestyén László, a Netrisk.hu vezérigazgatója portálunknak. Az idei évközi kötésekben fokozatosan emelkedő trend tapasztalható az átlagdíjak mértékében, és az év végi kampányban is arra számítunk, hogy a biztosítók tavalyhoz képest óvatosan ugyan, de emelni fogják a díjaikat – hangsúlyozta Sebestyén. Hozzátette: drasztikus változásokra ugyanakkor nem számítanak, mivel a kgfb a leginkább díjérzékeny biztosításfajta.
A díjemelés egyik oka a kárhányad kedvezőtlen alakulása. A másik ok az, hogy a kampány mára jórészt elvesztette jelentőségét: az autósok több mint fele eleve nem érintett, mivel 2010. óta autót váltott, és immár évközi évfordulója van. Így már jelentős díjcsökkenéssel sem lehet érdemi állományt szerezni.
Már a tavalyi kampányban is drasztikusan visszaesett a biztosítást váltók száma. A Mabisz adatai szerint – a segédmotoros kerékpárok nélkül - mintegy 435 ezren váltottak, amiből 310 ezer a személyautóval rendelkező magánszemély. Miközben 2010-ben 1,3 millió kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződést mondtak fel, 2011-ben 1,03 milliót, 2012-ben pedig 724 ezret. Igaz, a korábbi években még jelentős díjcsökkentést kaptak a váltó autósok, ami tavalyra már elfogyott. (Ez persze nem jelenti azt, hogy valaki ne találhatna kedvezőbb díjat.) Az átlagdíjak mérséklését jól mutatja, hogy az átlagos díj 2007-ben még 35 120 forint volt, addig 2013-ban már csak 19 445 forint.
Azt is fontos tudni persze, hogy 2013-tól a biztosítók már év közben is hirdethetnek tarifákat. Ezt majdnem mindegyik meg is tette idén év közben. (2013-ban a kampány kezdetéig 50 új tarifát hirdetett a piac 15 szereplője.) Az eddigi tapasztalat az, hogy az évközi tarifák magasabbak, mint a kampányban meghirdetett tarifák. Így érdemes lehet annak is megnézni a lehetőségeket, akinek már nem december 31. az évfordulója.
A Netrisk vezérigazgatója szerint elképzelhető, hogy – ha váltani nem is - tarifálni legalább annyian fognak, mint tavaly. Aki ugyanis tavalyhoz képest magasabb díjról kap értesítést, azt nagyobb valószínűséggel érdekelni fogja, hogy esetleg máshol kap-e még kedvezőbb ajánlatot.
Szerző: Lovas Judit
Címkék: kgfb, kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás, MABISZ, Netrisk, autó, biztosítás, biztosítóváltás
Autósok figyelem! Drágulás jöhet
Ilyenkor mit kell vajon csinálni?
Fotó: Latzer Anna
Fotó: Latzer Anna
Egy hónap múlva startol a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) kampány, ahol várhatóan díjemeléssel kell majd szembesülniük az autósoknak. A szektorban már régóta beszédtéma, hogy a sok éven át tartó díjcsökkenés nem folytatható, tavaly 5-10 százalékos díjemeléssel is találkozhattak a vezetők. Nem véletlenül fogott már akkor vastagabban a biztosítók ceruzája, hiszen az MNB adatai szerint 2013-ban brutális veszteséget kellett a biztosítóknak elkönyvelniük ebben az üzletágban. A stagnáló díjbevétel mellett az előző évi 115 ezerről 126 ezerre nőtt a károk száma, ráadásul egy kárra a 2012-es 452 ezer forint helyett már átlagosan 468 ezer forint jutott. A biztosítók szokásos biztosítástechnikai vesztesége a kgfb üzletágon így 2013-ban 18,7 milliárd forint lett, míg a vállalkozási veszteség hatmilliárd forint.
Már a tavalyi kampányban is jeleztük, hogy megszakad az évek óta tapasztalt trend, és a díjak érdemben nem fognak tovább csökkenni – mondta Sebestyén László, a Netrisk.hu vezérigazgatója portálunknak. Az idei évközi kötésekben fokozatosan emelkedő trend tapasztalható az átlagdíjak mértékében, és az év végi kampányban is arra számítunk, hogy a biztosítók tavalyhoz képest óvatosan ugyan, de emelni fogják a díjaikat – hangsúlyozta Sebestyén. Hozzátette: drasztikus változásokra ugyanakkor nem számítanak, mivel a kgfb a leginkább díjérzékeny biztosításfajta.
A díjemelés egyik oka a kárhányad kedvezőtlen alakulása. A másik ok az, hogy a kampány mára jórészt elvesztette jelentőségét: az autósok több mint fele eleve nem érintett, mivel 2010. óta autót váltott, és immár évközi évfordulója van. Így már jelentős díjcsökkenéssel sem lehet érdemi állományt szerezni.
Mégsem tét nélküli a kampány?
Már a tavalyi kampányban is drasztikusan visszaesett a biztosítást váltók száma. A Mabisz adatai szerint – a segédmotoros kerékpárok nélkül - mintegy 435 ezren váltottak, amiből 310 ezer a személyautóval rendelkező magánszemély. Miközben 2010-ben 1,3 millió kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződést mondtak fel, 2011-ben 1,03 milliót, 2012-ben pedig 724 ezret. Igaz, a korábbi években még jelentős díjcsökkentést kaptak a váltó autósok, ami tavalyra már elfogyott. (Ez persze nem jelenti azt, hogy valaki ne találhatna kedvezőbb díjat.) Az átlagdíjak mérséklését jól mutatja, hogy az átlagos díj 2007-ben még 35 120 forint volt, addig 2013-ban már csak 19 445 forint.
Azt is fontos tudni persze, hogy 2013-tól a biztosítók már év közben is hirdethetnek tarifákat. Ezt majdnem mindegyik meg is tette idén év közben. (2013-ban a kampány kezdetéig 50 új tarifát hirdetett a piac 15 szereplője.) Az eddigi tapasztalat az, hogy az évközi tarifák magasabbak, mint a kampányban meghirdetett tarifák. Így érdemes lehet annak is megnézni a lehetőségeket, akinek már nem december 31. az évfordulója.
A Netrisk vezérigazgatója szerint elképzelhető, hogy – ha váltani nem is - tarifálni legalább annyian fognak, mint tavaly. Aki ugyanis tavalyhoz képest magasabb díjról kap értesítést, azt nagyobb valószínűséggel érdekelni fogja, hogy esetleg máshol kap-e még kedvezőbb ajánlatot.
Szerző: Lovas Judit
Címkék: kgfb, kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás, MABISZ, Netrisk, autó, biztosítás, biztosítóváltás
Kapcsolódó anyagok
- 2015.08.19 - Itt a bizonyíték: drágább lett a kötelező
- 2015.02.26 - Befizette a kötelezőt? Lejár a határidő
- 2015.02.20 - Ezt nem tudják az autósok a kötelezőről
- 2015.02.17 - Több százezer autósnak fontos határidő közeleg!
- 2015.01.29 - Drágul a casco, de nem mindenkinek
- 2014.12.22 - Itallal ugrik a biztosítás is
- 2014.11.28 - Kötelező: most lépjen, mert lejár a határidő!
- 2014.11.17 - Kgfb: problémák az e-kommunikációban
- 2014.11.14 - Autósok figyelem! Durva különbség a kötelező díjakban
- 2014.08.01 - Így jársz, ha nincs biztosítása a taxinak, ami neked jön
- 2014.02.20 - Itt a határidő: megszűnik a kötelező biztosítása, ha nem fizet
- 2014.02.05 - Egy ezresért nem mozdul az autós
- 2013.11.29 - Kötelező: ha ma nem lép, lemarad
- 2013.10.24 - Kiderült, az autósok többsége izgulhat
- 2013.10.21 - Kgfb: díjemelést hozhat a kampány
- 2013.10.03 - Nagyot drágul a kgfb az idén
- 2013.03.28 - Kúsznak felfelé a kgfb-díjak
További kapcsolódó anyagok