Egyre kockázatosabbnak tűnik a részvénypiac
2025. január 7.
Bár komoly esésnek még nincs jele, de egyre több elemző és befektető tart az eddig remekül teljesítő amerikai tőzsde kifulladásától. Egyre kockázatosabbnak tűnik a piac, és nem kizárt, hogy idén akár 10 százalékos visszaesés is bekövetkezzen.
Az amerikai részvénytőzsde remek évet zárt 2024-ben – írtuk meg korábban -, a legszélesebb index, az S&P 500 közel 25 százalékkal erősödött. Mindez a kamatvágási ciklusnak, a mesterséges intelligencia iránti felfokozott várakozásnak és a második Trump elnökséget övező pozitív környezetnek tudható be. Nagy kérdés, hogy ezek a támogató elemek mennyire szilárdak és mennyire valószínű, hogy töretlen erővel támogatják majd az új esztendőben a további emelkedést.
Ez a robusztusnak is mondott gazdasági növekedés azt is jelenti azonban, hogy a Fed csak lassabban vághatja a kamatokat, hiszen még mindig a hosszú távon fenntarthatónak gondolt 2százalék körüli növekedési ráta fölött van az USA gazdasági bővülése. Ez pedig előrevetíti a bérfeszültségek folytatódását, illetve a központi bank által árgus szemekkel figyelt maginfláció reméltnél lassabb apadását. Nem is volt nagyon meglepő ezért, hogy decemberben a Fed be is jelentette, hogy 2025-ben lassítja majd (az eddig sem száguldó) kamatcsökkentési ütemet, amiből az elemzők arra következtettek, hogy csupán kettő kamatvágás valószínűsíthető jelenleg az idei évre. Ez mindenképpen visszafogja majd a piacokat, a jegybank közleményét követően rövid ideig be is estek az amerikai részvényárfolyamok december végén.
Az egyik indok az, hogy a magas kamatok előbb-utóbb azért sikerrel fogják lelassítani az amerikai gazdaságot, aminek következtében első körben a beruházásokat fogják a cégek visszafogni. Márpedig Dan Miles befektetési szakértő szerint pont a Fantasztikus Hetek által a mesterséges intelligenciához kapcsolható nagyon költséges beruházások lehetnek a megtakarítások első számú célpontjai, azaz a technológiai cégeket első körben fogja érinteni a gazdaság lassulása. Mivel a Fantasztikus Hetek szolgáltatták a tavalyi növekedés zömét, ezért az egyes cégek értékelése mára igen magassá vált (azaz relatíve drágábbak ezek a részvények a piac többi szereplőjéhez képest). Éppen ezért logikus, amit Max Wasserman, a Miramars alapkezelő szakértője azt javasol, miszerint csökkenteni kellene ezen hét részvény súlyát a befektetők portfolióiban más részvények javára. Ez a kockázatokat talán csökkentheti, de egyben fékezi is az eddigi főszereplők további emelkedését.
A magunk részéről megjegyezni kívánjuk, hogy az importvámok ötletét komoly közgazdász nem igazán támogatja, lévén körülbelül egy évszázada hogy tudjuk, hogy a világgazdaság egésze és a benne résztvevő gazdaságok egyenként is jobban járnak a szabadkereskedelemmel, mint a vámokkal és más korlátozásokkal nehezített gazdasági szembeállással. Éppen ezért dőreség lenne azt várni, hogy hosszú távon az importvámok valódi és fenntartható plusz nyereséget jelenthetnének az amerikai cégek számára: ami a verseny korlátozásával rövid távon megnyert extra profitként jelentkezik, az hosszú távon eltűnik majd, és negatívba fordul a mérleg. Az, hogy ezt mikor fogják a befektetők felismerni és beárazni, az természetesen egy nyitott kérdés, és nem is állítjuk, hogy ez önmagában indokolná a közeljövőben a részvényárfolyamok esését. Ugyanakkor számunkra úgy tűnik, hogy ez a fajta messianisztikus várakozás a Trump féle politika iránt eltúlzott mértékű, és az új amerikai makrogazdasági politika valós értékekre történő beárazása visszahúzhatja a részvénypiac emelkedését.
Véleménye egyelőre nem mondható általánosnak, az elemzők többsége egyelőre még pozitívan látja a részvénypiaci kilátásokat – de tény, hogy kockázatosabbnak tűnik most a piac, mint egy évvel ezelőtt volt, és nem teljesen kizárt, hogy idén valamikor visszaesés is bekövetkezzen.
Szerző: Szepesi László
Címkék: befektetés, tőzsde, tőkepiac, USA, Trump, infláció, kamatcsökkentés, Fed, Fantasztikus hetes
Akár kétszámjegyű visszaesés is jöhet Amerikában
New York-i tőzsde
Fotó: clipart.com
Fotó: clipart.com
Az amerikai részvénytőzsde remek évet zárt 2024-ben – írtuk meg korábban -, a legszélesebb index, az S&P 500 közel 25 százalékkal erősödött. Mindez a kamatvágási ciklusnak, a mesterséges intelligencia iránti felfokozott várakozásnak és a második Trump elnökséget övező pozitív környezetnek tudható be. Nagy kérdés, hogy ezek a támogató elemek mennyire szilárdak és mennyire valószínű, hogy töretlen erővel támogatják majd az új esztendőben a további emelkedést.
Lassuló kamatvágások
A tavalyi év első felében az emelkedést az táplálta főleg, hogy a befektetők előre beárazták a központi bank kamatcsökkentési döntéseit. Ez a kamatvágási ciklus végül a vártnál csak később kezdődött, és annak mértéke is valamivel elmaradt a vérmesebb várakozásoktól. Ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy még mindig bőven maradt tér további kamatcsökkentésekre, ami tovább támogathatná a piacokat. Mindeközben az is kiderült, hogy az amerikai gazdaság szinte túlságosan is jól teljesít, a magasan tartott kamatok mellett is jónak mondható növekedést tud felmutatni, 2024-ben valamivel 3 százalék alatt fog bővülni a tengertúli gazdaság.Ez a robusztusnak is mondott gazdasági növekedés azt is jelenti azonban, hogy a Fed csak lassabban vághatja a kamatokat, hiszen még mindig a hosszú távon fenntarthatónak gondolt 2százalék körüli növekedési ráta fölött van az USA gazdasági bővülése. Ez pedig előrevetíti a bérfeszültségek folytatódását, illetve a központi bank által árgus szemekkel figyelt maginfláció reméltnél lassabb apadását. Nem is volt nagyon meglepő ezért, hogy decemberben a Fed be is jelentette, hogy 2025-ben lassítja majd (az eddig sem száguldó) kamatcsökkentési ütemet, amiből az elemzők arra következtettek, hogy csupán kettő kamatvágás valószínűsíthető jelenleg az idei évre. Ez mindenképpen visszafogja majd a piacokat, a jegybank közleményét követően rövid ideig be is estek az amerikai részvényárfolyamok december végén.
A Fantasztikusokon túl
A részvénypiacot tavaly legjobban mozgató sztorinak egyértelműen a mesterséges intelligencia iránti lelkesedés mondható, a technológiai szektor részvényei iránt ezért felfokozott érdeklődés mutatkozott. Ez legjobban a Fantasztikus Hetes árfolyamában mutatkozott, a hét legnagyobb és jelenleg legjobban teljesítő informatikai cég árfolyama 65 százalékkal száguldott felfelé a 2024-es évben. Ugyanakkor mostanra már mutatkoznak komoly jelek, amelyek arra utalnak, hogy ha teljesen kifulladni nem is, de valamelyest lassulni látszik a befektetők lelkesedése.Az egyik indok az, hogy a magas kamatok előbb-utóbb azért sikerrel fogják lelassítani az amerikai gazdaságot, aminek következtében első körben a beruházásokat fogják a cégek visszafogni. Márpedig Dan Miles befektetési szakértő szerint pont a Fantasztikus Hetek által a mesterséges intelligenciához kapcsolható nagyon költséges beruházások lehetnek a megtakarítások első számú célpontjai, azaz a technológiai cégeket első körben fogja érinteni a gazdaság lassulása. Mivel a Fantasztikus Hetek szolgáltatták a tavalyi növekedés zömét, ezért az egyes cégek értékelése mára igen magassá vált (azaz relatíve drágábbak ezek a részvények a piac többi szereplőjéhez képest). Éppen ezért logikus, amit Max Wasserman, a Miramars alapkezelő szakértője azt javasol, miszerint csökkenteni kellene ezen hét részvény súlyát a befektetők portfolióiban más részvények javára. Ez a kockázatokat talán csökkentheti, de egyben fékezi is az eddigi főszereplők további emelkedését.
Tényleg jó lesz Trump?
A tavalyi emelkedés harmadik hajtóereje valamikor nyár közepétől kapcsolódott be a folyamatokba, amikor a befektetők egyre nagyobb része hitte el, hogy az addig esélytelennek tartott Donald Trump mégis befutó lehet. A populista jelszavakkal operáló politikus végül megnyerte a választást, és az elemzők ezt nagyon pozitív hatásúnak gondolták az amerikai részvénypiacra nézve. Ez köszönhető egyrészt annak, hogy a republikánusok szokott módján a „kisebb államot”, azaz a kevesebb állami beavatkozást támogatja, és vélhetően szabadabb kezet ad majd a nagyvállalatoknak felvásárlások, összeolvadások, környezetvédelmi szabályok terén. Másrészt azt is gondolták a befektetők, hogy az „Amerika elsőként” politika jegyében fogant intézkedések, mint amilyen a Kína és a világ többi része elleni importvámok bevezetése szükségszerűen az USA-ban működő vállalatok profitját fogják emelni és így magasabb részvényárfolyamot indokolnak.A magunk részéről megjegyezni kívánjuk, hogy az importvámok ötletét komoly közgazdász nem igazán támogatja, lévén körülbelül egy évszázada hogy tudjuk, hogy a világgazdaság egésze és a benne résztvevő gazdaságok egyenként is jobban járnak a szabadkereskedelemmel, mint a vámokkal és más korlátozásokkal nehezített gazdasági szembeállással. Éppen ezért dőreség lenne azt várni, hogy hosszú távon az importvámok valódi és fenntartható plusz nyereséget jelenthetnének az amerikai cégek számára: ami a verseny korlátozásával rövid távon megnyert extra profitként jelentkezik, az hosszú távon eltűnik majd, és negatívba fordul a mérleg. Az, hogy ezt mikor fogják a befektetők felismerni és beárazni, az természetesen egy nyitott kérdés, és nem is állítjuk, hogy ez önmagában indokolná a közeljövőben a részvényárfolyamok esését. Ugyanakkor számunkra úgy tűnik, hogy ez a fajta messianisztikus várakozás a Trump féle politika iránt eltúlzott mértékű, és az új amerikai makrogazdasági politika valós értékekre történő beárazása visszahúzhatja a részvénypiac emelkedését.
Akár kétszámjegyű visszaesés is jöhet
A Freedom Capital Markets főelemzője, Jay Woods interjút adott a CNBC gazdasági televíziónak és portálnak, amiben a fenti okfejtéshez hasonló módon úgy vélekedik, hogy a részvénypiac akár 10 százalékot is eshet idén. Woods szerint az ilyen típusú korrekciók másfél évente bekövetkeznek a piacon, és most eljöhetett az ideje egy újabb ilyen visszaesésnek. A Fantasztikus Hetek esetleges kifulladása és a Trump vám tervei mellett az Elon Musk által fémjelzett kormányzati kiadásokat átvizsgáló és lecsökkentő új DOGE ügynökséget is megemlíti, mint ami negatívan befolyásolhatja a részvénypiacot (hiszen a kormányzati kiadások visszafogásának pozitív hatása legfeljebb hosszú távon jelentkezik, de rövid távon egész bizonyosan rosszul fogja érinteni a gazdasági szereplőket).Véleménye egyelőre nem mondható általánosnak, az elemzők többsége egyelőre még pozitívan látja a részvénypiaci kilátásokat – de tény, hogy kockázatosabbnak tűnik most a piac, mint egy évvel ezelőtt volt, és nem teljesen kizárt, hogy idén valamikor visszaesés is bekövetkezzen.
Szerző: Szepesi László
Címkék: befektetés, tőzsde, tőkepiac, USA, Trump, infláció, kamatcsökkentés, Fed, Fantasztikus hetes
Kapcsolódó anyagok
- 2025.01.21 - A $TRUMP-ot bárki megveheti
- 2025.01.20 - Ennyit hozhattak a slágerbefektetések
- 2025.01.16 - Feljelentést tett az Opus miatt az MNB
- 2025.01.14 - Most az amerikaiak miatt drágul az olaj
- 2024.12.23 - Ragyogó évet zárt az amerikai tőzsde, Európa vegyesen teljesített
- 2024.12.20 - Ezt kérik a befektetők karácsonyra
- 2024.12.12 - Gyenge forintot és hozamzuhanást hozott a november
- 2024.12.10 - Miért gyűlöli olyan sok amerikai az egészségügyi biztosítóját?
- 2024.11.20 - Hatezer milliárd felett a kötvényalapok vagyona
- 2024.11.17 - Jókora forintgyengülést hozhat Trump elnöksége
- 2024.11.12 - Egekbe lökte a bitcoin árfolyamát a Trump-pumpa
- 2024.11.05 - Mutatjuk, mit hoz a tőkepiacoknak az amerikai elnökválasztás
- 2024.09.17 - Mi lesz a Fed döntése után?
- 2024.09.10 - Elon Musk nagyot nyerhet Trump győzelme esetén
- 2024.09.03 - Ingyenpénz a bankból? Valakik tényleg jól járhattak
- 2024.08.29 - USA részvényekbe fektetne? Egy mozdulattal megteheti
- 2024.08.27 - Volatilitást hozhat a Fed kamatcsökkentése a piacokon
- 2024.08.07 - Kriptóba fektet, aki Trumpra fogad
- 2024.05.28 - Jól megy most a kriptonak
- 2024.05.07 - Mit gondol az omahai orákulum a részvénypiacokról?
- 2024.05.02 - Ennyire sok pénzt hozott a mesterséges intelligencia
- 2024.04.23 - Vége a kivárásnak, részvényeket vesznek az USA-ban
További kapcsolódó anyagok