A vizsgált energiaitalok 80 százalékánál találtak gondot

Fotó: Nébih
2024. október 20. A tesztelt 35 energiaital közül 28 esetében indított hatósági eljárás a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Általános hibának számított, hogy nem megfelelő energiatartalom-értéket tüntettek fel a tápértékjelölésen.

A Nébih Szupermenta tesztjén 15 csak cukorral, 12 édesítőszerrel, 8 mindkettővel készült energiaitalt vizsgáltak meg. Az italok közül 20 magyar és 15 külföldi előállítású. Az összesen 35 termék 80 százalékánál találtak valamilyen hibát, 28 esetében indult ugyanis hatósági eljárás az élelmiszerjelölési hibák miatt. Szabálytalanságokat többek között a megnevezés, a koffeintartalom jelölése, az összetevők, a termék és az elsődleges összetevők származásának feltüntetése, valamint a tápértékjelölés esetében találtak.

Érdemes kiemelni, hogy – mint azt az értékelés táblázatából kiderítettük – a Hell Energy alig tartalmazott B12 vitamint. Ez az Azenpenzem számítása szerint az italokban átlagosan jelen levő vitamin mennyiségének tizedét sem érte el. Tulajdonképpen a teszt megjelenésével egyidőben a társaság jelezte: legfeljebb 2-3 hétre felfüggeszti a B-vitaminokat is tartalmazó Hell energiaitalok gyártását az Európában tapasztalható B-vitamin-hiány miatt. Ezzel együtt a hatóság csak a Hellnél talált kifogásolhatóan csekély mennyiséget. B12 pedig kettő kivételével minden energiaital összetételében szerepel.
A górcső alá vettek közül a legdrágább, ez literre számítva 2156 forintot jelent, energiaital a Red Bull, a legolcsóbb (676 forint/liter) pedig a Metroban vett Adrenalin.
Általános gondnak számított (14 esetben fordult elő), hogy számolási hiba miatt nem megfelelő energiatartalom-értéket tüntettek fel a tápértékjelölésen. Az élelmiszerekben található szerves savak (például citromsav, tejsav, almasav, ecetsav, borkősav) ugyanis hozzájárulnak a termék energiatartalmához, a megadott szervessav-tartalommal számolva a termékek tényleges energiatartalma a legtöbb esetben magasabb volt a jelölésen feltüntetett értéknél.

Három, „cukormentes”-ként jelölt termékhez cukrot tartalmazó alapanyagkeveréket használtak fel, amit az összetevők között nem tüntettek fel. Két ital fantázianeve a guarana szót tartalmazta, de ez az anyag egyáltalán nem szerepelt a termék összetevői között. Három termék jelölésén nem tüntették fel a felhasznált keverékben szereplő tejsav adalékanyag összetevőt. A vizsgált energiaitalok között előfordult olyan termék, amelyen származási helyként Ausztriát jelölték meg, de azt a beküldött gyártmánylap szerint Magyarországon állítják elő.

Szerző: BVJ
Címkék:  , , , , ,

Kapcsolódó anyagok