Végtörlesztés: itt a vége a dalnak

A TakarékPont, az FHB is kiszállt

2012. január 14. Utoljára tegnap fogadott be a végtörlesztéshez forinthitelre vonatkozó kérelmet a TakarékPont. Az FHB a feltételek közé egyetlen mondatot „csempészett" be, ez azonban elegendő arra, hogy már ide se lehessen fordulni. Egyetlen bank maradt a vártán – nyilvánvalóan az sem sokáig.

Az FHB 2012-es kiváltó hitelénél egy "apróbb" módosítást ejtett a kondíciós listában. A kölcsön a korábban is érvényes leírás szerint például a devizában nyilvántartott kölcsön kiváltását finanszírozza. A hitelkiváltásnak minden esetben teljeskörűnek kell lennie, azaz a kiváltandó kölcsönnek az FHB Kiváltó Hitel 2012 folyósításával meg kell szűnnie. Ez egészült ki azzal a mondattal, hogy "rögzített árfolyamon történő végtörlesztéshez a kölcsön nem igényelhető". Ezzel tehát az FHB is abbahagyta a végtörlesztésben való részvételt, legalábbis az új kérelmek befogadását.

A nagybankok közül így egyetlenként az OTP maradt. Lapunk érdeklődésére a legnagyobb magyar banknál ezt meg is erősítették. Arra a kérdésünkre, hogy meddig fordulhatnak ide a végtörlesztők, azt a választ kaptuk, hogy most még nyitva áll az ajtó. Érzékeltették azonban, hogy bármelyik percben lezárhatják az egészet. A hátralévő két hétben nyilvánvalóan egyre kisebb az esély arra, hogy a most beadott kérelmekből hitelfolyósítás is lehessen (a határidőt pedig, mint ismert, február végéről január 30-ára hozták előre a bankszövetséggel való megállapodás keretében).

A kiváltó hitel már mást jelenthet

A meglehetősen sok takarékszövetkezetet összefogó TakarékPont hálózat már pénteken (január 13-án) befejezte a kiváltó hitelekre vonatkozó kérelmek befogadását. A Zalavölgye takarék már korábban tudatta, hogy január 13-án leáll. Akadnak még takarékok, amelyeknél külön nem jelzik, hogy kiszállnának a végtörlesztési kölcsönzésből.  Ezzel kapcsolatban azonban érdemes gondolni arra, hogy a devizakiváltó hitel elnevezés (mint az az FHB-nál is jól látszik) önmagában nem jelenti azt, hogy ezt a kölcsönt a végtörlesztéshez is fel lehetne használni.

Látszik már a végtörlesztés utáni élet. A Borsod takarék február 8-ától hirdet meg új devizahitel kiváltására szolgáló forinthitelt (ez már nem a végtörlesztés keretébe tartozik, az átváltási árfolyam nem fix, hanem piaci). Ez a kölcsön ugyanúgy a háromhavi pénzpiaci kamathoz (Bubor) kötött, a felár azonban a végtörlesztési hitelnél alkalmazottaknál jóval alacsonyabb, 2-3 százalékpontos. Még abban az esetben is 2,5-3,5 a felár, ha nem jegyeznek be jelzálogjogot (nincs ingatlanfedezet).

Azoknak, akik csak forinthitel felvételével tudják megoldani a végtörlesztést, érdemes lenne figyelembe venniük a bankszövetség és a kormány megállapodásának a gyűjtőszámlára vonatkozó kitételeit. Eszerint, mint azt megírtuk, ha az árfolyamok nagyon elszállnának, a költségvetés viselné a következményeket. A gyűjtőhitel ráadásul az adós számára kamatmentes lenne. Gond viszont, hogy a végtörlesztésről most kell dönteni, miközben az új szabályozásról még nem született meg a törvény. Gyuris Dániel, a Magyar Bankszövetség alelnöke az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy az új árfolyamgát áprilistól lép be. Mintegy mellékesen megjegyezte viszont: a jogszabály parlamenti elfogadása esetén.